MŽP má v plánu podpořit dotacemi domácnosti, které se rozhodnou pro dřevostavbu

29. 4. 2024 14:25 | , Finance.cz
BYDLENÍ

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce v budoucnu podpořit ty, kteří se rozhodnou pro výstavbu dřevostavby. Dotace na dřevostavbu by domácnosti získávaly z již zavedeného systému Nová zelená úsporám.

Od ledna příštího roku by MŽP mohlo začít přispívat na energeticky úsporné dřevostavby skrze dotace v rámci chystaných změn v programu Nová zelená úsporám. Novinku uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík na Festivalu architektury v Brně.

 „Dřevostavby vydrží 50, ale klidně i 100 a více let. Výhoda dřevostaveb je navíc v rychlosti jejich výstavby – potřebujeme sousedy neotravovat pracemi příliš dlouho, potřebujeme rychle stavět školky a především tolik potřebné bydlení. Právě proto v dřevostavbách vidíme budoucnost. Rádi bychom tak zvýhodnili nové energeticky úsporné dřevostavby – rodinné a bytové domy v rámci připravovaného redesignu našeho nejúspěšnějšího programu Nová zelená úsporám. Předpokládáme, že by změny měly začít platit od ledna příštího roku,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík.

Dřevostaveb je v ČR zatím málo

Dle statistik Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) je v ČR zatím jen 14 % dřevostaveb, což je mnohem méně v porovnání s ostatními zeměmi. Přesto však dle Asociace poptávka po dřevostavbách narůstá.

Podpora energeticky úsporných dřevostaveb má především pomoci snižovat uhlíkovou stopu. Stát chce rovněž podpořit také výstavbu dřevostaveb pro veřejné služby a průmysl.

MŽP připravuje kalkulačku pro výpočet uhlíkové stopy

V budoucnosti bude pro veřejnost rovněž k dispozici kalkulačka, která dokáže vypočítat uhlíkovou stopu stavby.

„Kalkulačka pro výpočet uhlíkové stopy z různých materiálů bude počítat celý životní cyklus. Dá se očekávat, že dřevo bude vycházet velice dobře. V rámci podpory cirkularity také chceme prosazovat efektivní recyklaci odpadů, které obsahují dřevo,“ uvedl ministr Hladík.

Zdroj: Depositphotos


Čtěte také:

Nově mohou o dotace z programu Nová zelená úsporám Light žádat domácnosti pobírající přídavky na děti

Měníte dodavatele energií? Pozor na to, koho necháte přepis zařídit

Máte nárok vidět vyúčtování od pronajímatele, pokud platíte služby paušální částkou?

Články ze sekce: BYDLENÍ