Od 1. dubna se změní pojištění vozidel, kdo jej musí začít platit? A skončí zelené karty?

7. 3. 2024 15:52 | , Finance.cz
POJIŠTĚNÍ

Pojištění vozidel čekají od 1. dubna 2024 změny, začne platit zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Na jaké změny se připravit?

Jednu z největších změn, které od 1. dubna 2024 přináší zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je skončení tzv. zelených karet.

Od 1. dubna 2024 se zruší zelené karty, ale pozor na zahraniční cesty

Zelené karty jsou dokladem ke sjednanému povinnému ručení, čili prokazují pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.

Zelené karty budou nahrazeny elektronickou evidencí pojištění. Nutnost předkládat zelenou kartu skončí od 1. července 2024.

Nicméně, jestliže řidiči vyjedou mimo území ČR, měli by u sebe zelenou kartu mít (stačí i online, v aplikaci pojišťovny či stažená v mobilu).

Zjednoduší se také evidenční úkony při změnách v registru silničních vozidel.

Navýšení minimálního pojistného plnění z 35 na 50 mil. Kč

Další výraznou změnou je navýšení minimálního pojistného plnění, které při nehodách kryje škody na zdraví a majetku, z 35 mil. Kč na 50 mil. Kč.

K navýšení dojde z důvodu, že minimální zákonná částka již není dostačující k pokrytí škod na majetku a zdraví.

Nicméně ve většině případů jsou pojistné limity sjednané mnohem výše, protože pojistky na minimální limity pojišťovny v posledních letech prakticky nesjednávaly. Změna tak bude mít dopad hlavně na některé starší neaktualizované pojistky. U těch má dojít k navýšení limitu automaticky.

Majitelé elektrických koloběžek by měli zpozornět

Od 1. dubna 2024 se zvětší okruh vozidel podléhajících povinnosti pojištění odpovědnosti. Nově mu budou podléhat taková vozidla, kde je hlavním pohonem motor.

Povinnost sjednaného povinného ručení se nově bude týkat vozidel, jejichž konstrukční rychlost (určená výrobcem) je vyšší než 25 km/h, nebo vyšší než 14 km/h, pokud je jejich provozní hmotnost větší než 25 kg.

Za motorová vozidla pro účely pojištění se považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. Nově bude tedy povinnost pojištění dopadat např. na elektrické koloběžky, golfová vozítka, sněžné skútry či Segwaye. Naopak se povinnost pojištění nedotkne elektrokol, invalidních vozíků.

Tip: O kolik by mohlo zdražit povinné ručení? Elektrokoloběžka vyjde podobně jako slabší motorka

Povinnost pojištění z provozu vozidla se vždy bude týkat provozovatele

Povinnost pojištění z provozu vozidla se bude týkat vždy provozovatele, nikoliv řidiče, který si ho dočasně půjčil. To platí i v případě sdílených koloběžek.

Výjimky z povinnosti pojištění: kdy musí mít zahradní traktor či závodní auto pojištění?

Výjimku z povinnosti pojištění odpovědnosti se týká provozu vozidel při účasti na motoristickém závodu ve vymezeném prostoru mimo běžný provoz vozidel na uzavřených motoristických tratích nebo trasách.

Výjimka z povinnosti pojištění odpovědnosti se uplatní v případě provozu neregistrovaných vozidel mj. uzavřených objektů a prostor i prostor, které sice ve fyzicky uzavřeny nejsou, ale jsou nepřístupné veřejnosti. Jde například o zahradní traktory, které se pohybují výhradně na soukromém pozemku. Pokud ale vyjedou na silnici, pojištění mít musí.

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: POJIŠTĚNÍ