Prodej nemovitostí se propadl v roce 2022 o polovinu, ceny klesly pouze mírně

28. 2. 2023 14:41 | , Finance.cz
BYDLENÍ

V roce 2022 jsme mohli sledovat velký propad prodeje nemovitostí a ochlazení poptávky po bydlení z důvodu vysokých úrokových sazeb. O kolik klesly ceny nemovitostí?

V roce 2022 se prodal nejmenší počet rezidenčních nemovitostí i objem poskytnutých hypoték je nejnižší za posledních 10 let. Poklesl prodej všech typů nemovitostí konkrétně:

  • prodej starších bytů se snížil o 51 %,
  • prodej rodinných domů se snížil o 49 %
  • prodej nových bytů dokonce se snížil o 57 %

Zdroj: Depositphotos

Realitní trh zamrzl, mohou se jít realitní agenti klouzat?

Realitní trh je zamrznutý ačkoli se ve druhé polovině roku 2022 začaly ceny domů a bytů na většině území ČR klesat, tak pokles cen je mírný.

Starší byty v panelové a cihlové zástavbě dosáhly maximálních cen v polovině roku 2022 a z nich si pak do konce roku odepsaly v průměru 4,3 %. V meziročním srovnání ale starší byty stále zdražovaly, a to o 3,4 %.

U novostaveb se na trhu objevily nabídky slev a různých marketingových akcí. Do prodejních cen se ale vůbec nepropsaly. Průměrné ceny nově prodaných bytů se naopak o 11 % zvýšily.

Podle analýzy České bankovní agentury a společnosti Dataligence mělo Česko v posledních deseti letech jeden z nejrychlejších růstů cen nemovitostí z Evropské unie: za poslední tři roky činil v ČR 54 procent a v EU 24 procent. Růst cen nemovitostí navíc odskočil od vývoje růstu příjmů domácností. Mzdy od covidu vzrostly v ČR o necelých 20 procent a ceny rodinných domů a starší zástava o 60 procent.

Tip: Loni jste prodali dům. Jak danit prodej a kdy ho musíte dát do daňového přiznání?

Jaký bude vývoj na trhu nemovitostí v roce 2023?

Stagnace na trhu nemovitostí se očekává i roce 2023.

Rozdíl mezi cenami nemovitostí bude nadále markantní napříč celou republikou. U starších nemovitostí existuje větší prostor pro pokles cen, bude ale záležet na ochotě prodávajících přistoupit na požadované slevy ze strany kupujících.

Tip: Aktuální daňové formuláře v XLS

Kolik banky poskytly v lednu 2023 hypoték?

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu 2023 hypoteční úvěry v objemu mírně převyšujícím 6,5 mld. Kč, oproti prosinci 2022 se snížil objem poskytnutých hypoték o více než 16 %.

Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování v prosinci poprvé po dvou letech mírně poklesla, a to z 5,98 % na 5,93 %. Tržní úrokové sazby delších splatností začaly v posledních týdnech opět mírně růst, stále však zůstávají pod průměrnou úrovní z druhé poloviny minulého roku.

Zdroj: Česká bankovní asociace

Články ze sekce: BYDLENÍ