Vláda zvažuje finanční kompenzace pěstitelům, kteří letos přišli o značnou část své úrody

13. 5. 2024 14:39 | , Finance.cz
Spotřebitel

V letošním roce přišli pěstitelé kvůli silným mrazům až o 80 % své úrody. Místo 130 tisíc tun sklidí pěstitelé zhruba jen 30 tisíc tun. Finanční pomoc pro zasažené pěstitele zvažuje vláda.

„Celonoční silné mrazy, které v polovině dubna postihly především Čechy, se nedají srovnat s běžnými jarními mrazíky, se kterými dokážou naši ovocnáři bojovat. Kvůli teplému březnu byla vegetace v podstatě o měsíc napřed, když do toho na týden přijdou klasické zimní mrazy, není proti tomu obrany,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Až do další sklizně tak budou pěstitelé bez příjmů z prodeje. Takto velkou škodu nemá pokrýt ani pojištění, které řada pěstitelů má. Dle Ministerstva zemědělství je navíc možné pojistit pouze jablka, hrušky, borůvky a jahody.

„I proto jsem v této mimořádné situaci požádal o pomoc Evropskou komisi. Na základě mého jednání s komisařem pro oblast zemědělství Januszem Wojciechowským jsem v minulém týdnu odeslal dopis s oficiální žádostí o pomoc z krizového balíčku EU ve výši 100 milionů EUR,“ uvedl ministr Výborný.

Ministerstvo zemědělství může pěstitelům poskytnout až 200 milionů korun

Ministerstvo zemědělství má pro tyto zemědělce, kterým nepříznivé počasí způsobilo velké škody, připravený Rámcový program pro řešení rizik a krizí v zemědělství, ze kterého by mohlo být poskytnuto 100 až 200 milionů korun.

„Záviset bude také na tom, zda Evropská komise poskytne pomoc z krizového balíčku. Podle toho se rozhodneme, zda otevřeme i náš notifikovaný národní program, nebo zvolíme cestu navýšení evropské pomoci možným kofinancováním, který zpravidla Komise povoluje,“ dodal ministr.

Další zvažovanou pomocí je výhodný úvěr

Další cestou, jak poškozeným pěstitelům pomoci je možnost využití provozních úvěrů prostřednictvím Podpůrného a garančního a rolnického fondu (PGRLF), a to snížením jistiny provozních úvěrů poskytnutých komerčními finančními institucemi. 

Ministerstvo zemědělství bude dále informovat o pokračování ve vyjednávání pomoci pro poškozené pěstitele.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství


Čtěte také:

O mateřskou, otcovskou a další dávky půjde zažádat online

Dubnová inflace povyskočila na 2,9 %. Co zdražilo a jak to bude s poklesem úrokových sazeb?

Měli jsme platit hřivnou, nebo orlem? Co všechno víte o historii české koruny?

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: Spotřebitel