Zdravotně postižení budou vyřizovat všechny dávky u ČSSZ, plánuje ministerstvo

16. 4. 2024 11:23 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) představilo další plánovanou změnu v systému dávek sociální podpory. Tentokrát se týká lidí s dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem, kteří by už brzy měli všechny žádosti o dávky vyřizovat u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Dosud si lidé se zdravotním postižením nebo jejich blízcí vyřizují část dávek u Úřadu práce, zejména příspěvek na péči nebo na mobilitu. 

Nově by si mohli veškeré dávky odvíjející se od posouzení zdravotního stavu vyřídit na územních pracovištích České správy sociálního zabezpečení, nebo on-line přes systém Jenda. To vše v případě, že se MPSV podaří prosadit novelu zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, a zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, kterou právě posílá do připomínkového řízení. Účinná by mohla být od dubna 2025, jak ministerstvo uvedlo v tiskové zprávě

„Jako vláda jsme se zavázali k postupné digitalizaci a elektronizaci státní správy. V oblasti sociální a rodinné politiky je jedním z našich hlavních cílů zjednodušení a zrychlení procesu přiznávání finanční pomoci pro osoby se zdravotním postižením, zejména příspěvku na péči a invalidních důchodů. Přicházíme také se změnami v posuzování ze strany lékařské posudkové služby a také v sociálním šetření," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

V oblasti lékařského posuzování nastaly některé změny už začátkem letošního roku, o čemž jsme psali zde. Současně proběhla od 1. ledna 2024 reorganizace 77 okresních správ sociálního zabezpečení na 5 územních správ sociálního zabezpečení

Zdravotní stav by stejně jako dosud posuzoval Institut posuzování zdravotního stavu. Odvolací řízení včetně posuzování zdravotního stavu by nadále zajišťovalo ministerstvo.

Tip: Jak se zvýší příspěvek na péči od 1. července 2024?
 

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY