Skuteční majitelé firem a svěřenských fondů budou v nové evidenci

19.10.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 19. října (ČTK) - Skuteční majitelé firem a svěřenských fondů zřejmě budou v nové evidenci. Předpokládá to novela zákona proti praní špinavých peněz, kterou dnes schválil Senát beze změn. Norma dále mimo jiné stanoví, že se osamostatní Finanční analytický útvar (FAÚ), který je nyní pod ministerstvem financí. Novelu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Evidenci skutečných majitelů firem povedou rejstříkové soudy. Budou se do ní zapisovat nejen údaje o datu narození nebo bydlišti, ale třeba i o hlasovacích právech. V evidenci budou vedeny i údaje, které budou vysvětlovat, proč je daný člověk skutečným majitelem.

Údaje se budou poskytovat jen kvůli vybraným trestným činům souvisejícím s praním špinavých peněz nebo s terorismem. Přístup k rejstříku budou mít například soudy, policie a zpravodajské služby. O výpis budou moci žádat i osoby, které budou v rejstříku zapsané. Senátor Libor Michálek (za Piráty) neprosadil návrh, aby rejstřík byl veřejně přístupný.

Skutečným majitelem má být podle zákona každý člověk, který má fakticky nebo právně možnost vykonávat rozhodující vliv ve firmě, svěřenském fondu nebo třeba podílovém fondu. Firmy budou muset vést a aktualizovat údaje potřebné ke zjištění a ověření totožnosti svých skutečných majitelů.

Důvodem změny postavení FAÚ jsou podle předkládací zprávy doporučení výboru Moneyval Rady Evropy, který je součástí Finančního akčního výboru skupiny zemí G7. Podle výboru není FAÚ nezávislý a samostatný a nemá oddělený rozpočet od ministerstva financí. Ředitel jako vedoucí služebního úřadu by měl být jmenován ministrem financí na základě výběrového řízení podle zákona o státní službě. Spolu s osamostatněním útvaru počítá návrh s navýšením pracovníků FAÚ o polovinu. Nyní je v úřadu podle materiálu 42 tabulkových míst.

Finanční analytický útvar se zaměřuje zejména na boj proti praní špinavých peněz, proti financování terorismu a odhalování toků peněz spojených s korupcí. Přijímá kvůli tomu informace o podezřelých obchodech.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK