ČKD Blansko Engineering opraví soustrojí Dlouhých strání

21.02.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Šumperk 21. února (ČTK) - Společnost ČKD Blansko Engineering získala zakázku v hodnotě 145 milionů korun na rekonstrukci velkého soustrojí TG2 přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku. Odborníci v útrobách Dlouhých strání vymění oběžné kolo o průměru 4,5 metru, sdělil dnes ČTK předseda představenstva ČKD Blansko Engineering Petr Tesař.

\"V Dlouhých stráních jsme již dříve rekonstruovali soustrojí TG1. Nyní jsme opět dokázali předložit technicky i cenově nejvýhodnější nabídku, kdy nově vyvinutý profil oběžného kola je světovou špičkou jak v čerpadlovém, tak turbínovém provozu,\" uvedl Tesař.

Součástí rekonstrukce je kromě výměny sedmilopatkového oběžného kola například i oprava rozváděcích lopatek či výměna vysokopevnostních spojovacích šroubů a axiální ucpávky hřídele turbíny. Na rekonstrukci TG2 se bude kromě ČKD Blansko Engineering podílet i slovinský výrobce vodních strojů Litostroj Power. Obě firmy jsou součástí nadnárodní skupiny ENERGO-PRO, která sídlí v Praze.

Výměna oběžného kola TG2, včetně generální opravy hlavních dílů rozváděcího mechanismu, je naplánována na příští rok od května do září. \"Na samotnou výměnu budeme mít relativně málo času. Naše zkušenosti z předchozí rekonstrukce soustrojí TG1 ale ukazují, že jsme schopni takové úkoly zvládat,\" uvedl Tesař. Nové oběžné kolo vyrobí slovinská společnost Litostroj Power. Další díly soustrojí TG2 opraví subdodavatelé z České republiky.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně je zřejmě nejznámějším zařízením tohoto druhu v Česku. Do provozu byla uvedena 20. června 1996. Zařízení zvítězilo v prvním ročníku ankety Sedm divů Olomouckého kraje, kterou uspořádalo hejtmanství.

Elektrárna Dlouhé stráně pomáhá přitáhnout turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. Zároveň roste produkce elektrárny. Loni přečerpávací elektrárna vyrobila rekordních více než 716 milionů kWh elektřiny a její produkce meziročně vzrostla o 1,7 procenta. Navázala tak na nepřetržitý růst ročních produkcí, který trvá od roku 2011.

Rostoucí produkce přečerpávacích elektráren souvisí s jejich stále častějším využíváním ke stabilizaci energetické soustavy, kterou zatěžují výrazné a nepředvídatelné výkyvy v dodávkách elektřiny z tuzemských i zahraničních obnovitelných zdrojů.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory elektrické energie. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období nedostatku energie, kdy přečerpávací elektrárny energii naopak vyrábějí a prodávají za vyšší cenu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK