VERZE 2-FAKTOGRAFIE-Komentáře guvernéra Tůmy po jednání bankovní rady

27.09.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


(přidává další komentáře)...

...

Následují komentáře guvernéra České národní banky (ČNB) Zdeňka Tůmy z tiskové konference po měnovém jednání bankovní rady.

Rada ve čtvrtek rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny.

K RIZIKŮM PROGNÓZY

"Celkově ta rizika jsou spíše proinflační, podíváme-li se na celkovou inflaci, a u té měnověpolitické je tomu naopak."

"My cílujeme celkovou inflaci, takže pro nás je relevantní celková inflace. Ty primární dopady například nepřímých daní takzvaně výjimkujeme, na to měnová politika nereaguje, nicméně snažíme se reagovat na možné dopady do očekávání..., to znamená sekundární vlivy, a to už patří k věcem, které nejsou úplně triviální a na co není jednoznačná odpověď, protože není žádné pravidlo, že kterákoli změna nepřímých daní bude mít takový a takový dopad do očekávání."

"Pokud bychom vyhodnotili, že třeba ty sekundární dopady nebudou příliš významné, pak ano, jestliže postavíme těch několik kdyby, tak by to teoreticky mohlo vést k tomu, že například ta trajektorie úrokových sazeb by v příští prognóze mohla být o něco nižší, než byla v té minulé."

K TURBULENCÍM VE SVĚTĚ

"Nejistota, která je na zahraničních trzích, tak je určitě větší, než se odráží v číslech... To patří k největším nejistotám a pochopitelně ani my jsme na to dnes zatím neuměli najít odpověď, bude to předmětem analýz v příštích měsících."

"Co nejvíce se toho pokusíme analyzovat i do příští prognózy."

K FISKÁLNÍ POLITICE

"Schválení balíku reforem v parlamentu nebylo obsaženo v té stávající prognóze, takže bude zapracováno v prognóze příští."

"Zdá se, že fiskální restrikce v roce 2008 by mohla být vyšší, než my jsme původně předpokládali."

K INFLACI

"My se domníváme, že ta nižší inflace ve srovnání s očekáváním byla do jisté míry způsobena metodickými změnami, které prováděl statistický úřad. A domníváme se, že by se docela dobře mohlo stát, že tam dojde k určité korekci během podzimu, takže jsem hodně zvědavý na nejbližší číslo za inflaci..., kde už by se ta korekce mohla projevit, pokud je ta hypotéza správná, pochopitelně... odhad, kvantifikace toho vlivu... z naší strany je to určitá hypotéza, že se domníváme, že by tam mohlo dojít k určité korekci v řádu několika desetin procentního bodu... v řádu nějaké desetinky."

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK