FT: Fúzí ve světě kvůli nedostatku úvěrů po pololetí ubylo

21.12.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Londýn/New York 21. prosince (ČTK) - Hodnota fúzí a akvizic ve světě ve druhém pololetí letošního roku spadla o čtvrtinu. Příčinami jsou nedostupnost úvěrů pro soukromé privátní investiční skupiny i to, že mnozí manažeři proškrtali akviziční plány svých firem. Napsal to dnes list Financial Times na základě údajů agentury Dealogic.

Celková hodnota firemních splynutí a převzetí od začátku roku dosáhla 4,74 bilionu dolarů, a překonala tak loňský celoroční rekord 3,91 bilionu. Ve druhém pololetí ale suma meziročně spadla o 26 procent a samotné září přineslo nejnižší údaj od listopadu 2005.

Jimmy Elliot, světový šéf oddělení pro fúze a akvizice v investiční bance JPMorgan, varuje, že v příštím roce může celková hodnota převodů majetku mezi firmami spadnout o dalších 20 až 40 procent. Podle něj je nepravděpodobné, že by se objevila transakce soukromé investiční skupiny nad deset miliard dolarů. Výjimky by mohla přinést energetika.

Počet dohod, které uzavřeli privátní investoři, ve druhé polovině roku také spadl, protože nedostupnost peněz na půjčení přiměla tyto firmy držet se stranou. Ohlášená převzetí soukromými investičními podniky od začátku roku sice dosáhla rekordních 782,9 miliardy dolarů, ve druhé polovině roku jejich hodnota ale spadla o 65 procent na 208,5 miliardy.

"Očekáváme velký pokles hodnoty transakcí v první polovině příštího roku," zmínil Philip Noblet, šéf evropské divize fúzí a akvizic banky Merrill Lynch. Korporátní aktivity podle něj tlumí zastřený výhled podnikových výsledků i výkyvy finančních trhů. Podle šéfa stejné globální divize Deutsche Bank Tonyho Burgesse se letošní vysoká čísla po nějakou dobu nepodaří překonat.

Ve světovém měřítku a v USA vedla v podnikovém poradenství okolo fúzí investiční banka Goldman Sachs, zatímco její konkurent Morgan Stanley byl první v Evropě. V Asii a Tichomoří byla jedničkou UBS.

Čtveřici největších bank na tomto trhu tvoří Goldman Sachs, Morgan Stanley, JPMorgan a Citigroup. Jejich experti pomáhali při transakcích, jejichž celková hodnota od začátku roku překročila bilion dolarů. Za akviziční poradenství dosáhly světové příjmy investičních bank 26,3 miliardy dolarů, tedy o 15 procent více než loni.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK