Češi se stávají oběťmi PC virů nejméně často v EU

08.02.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Brusel 8. února (zpravodaj ČTK) - Čeští uživatelé internetu se stávají oběťmi útoku počítačových virů nejméně často v celé Evropské unii. Vyplývá to z nové statistiky Eurostatu. Jen sedm procent z nich v uplynulých 12 měsících přišlo kvůli viru o data, nebo se museli vyrovnat se zpomalením operačního systému. To je výrazně lepší výsledek než v nejhorší Litvě, kde se potýkala se stejnými problémy téměř polovina uživatelů.

Výsledek České republiky je rovněž nižší než průměr v celé Evropské unii, kde se s následky virového útoku během posledního roku potýkala téměř čtvrtina lidí, kteří mají přístup k internetu. Kolem unijního průměru se pohybuje celá řada zemí, včetně Slovenska, kde se s virem setkalo 22 procent uživatelů.

Češi si jsou podle statistik evidentně vědomi nebezpečí, které jim hrozí, pokud nemají dostatečně zabezpečený počítač proti virovému či jinému napadení. V EU totiž patří k nejpilnějším, pokud jde o zálohování dat, o něž by mohli v případě napadení virem přijít.

Kopie části počítačového obsahu si vytváří třetina českých uživatelů. Více je to pouze v Řecku se 43 procenty, Francii s 35 procenty a na Maltě se 34 procenty. Nejméně naopak v Polsku se 13 procenty.

Nebezpečí napadení počítačovým virem rok od roku roste, navzdory dokonalejším antivirovým programům. Podle českého výrobce antivirových programů AVG Technologies, který donedávna působil pod názvem Grisoft, se loni do srpna objevilo na internetu téměř půl milionu různých nových variant virů a dalších škodlivých programů. Proti loňsku, kdy antivirové firmy detekovaly za celý rok 210.000 programů, se počet škodlivých kódů více než zdvojnásobil.

"V několika posledních letech lze říci, že počet novinek za rok je vždy zhruba třikrát vyšší než v roce předchozím," upozornil šéf oddělení virové analýzy AVG Petr Odehnal. Úspěch českých uživatelů v evropské statistice podle něj možná souvisí i s tím, že hned tři špičkové a mezinárodně úspěšné antiviry pocházejí z bývalého Československa (AVG, Avast!, NOD). Pilné zálohování dat českými uživateli označil za prozíravé. "Řekl bych, že kdo si svá data nezálohuje, tak si v podstatě zaslouží, aby o ně přišel," doplnil.

Údajně nadále pokračuje komercionalizace počítačové kriminality. "Prostřednictvím škodlivých programů lze nyní vydělávat značné částky, což láká k vývoji škodlivého kódu i zkušené programátory. Ruku v ruce s tím tak roste kvalita i schopnost obcházet ochrany," řekl před nedávnem technický ředitel AVG Technologies Karel Obluk.

V současnosti není obtížné získat hotový špiónský program pro vlastní účely nebo přístup k napadeným počítačům. Stejně tak existuje trh s odcizenými uživatelskými daty, čísly kreditních karet, bankovních účtů nebo účtů sociálního pojištění.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK