Firma OKD letos prodává dražší uhlí, v lednu zvýšila těžbu

11.02.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Ostrava 11. února (ČTK) - Zákazníci společnosti OKD si letos výrazně připlatí. Těžební firma při jednání o cenách následovala trend na světovém a evropském trhu s uhlím, kde pro rok 2008 stoupla meziročně cena koksovatelného uhlí o více než 30 procent. ČTK to dnes bez bližšího upřesnění řekl obchodní ředitel OKD Petr Otava. Největší producent černého uhlí v Česku v lednu zaznamenal meziroční zvýšení těžby o 15,5 procenta na 1,236 milionu tun uhlí. Vyšší těžba ale s růstem cen podle OKD nesouvisí.

"Se všemi zákazníky koksovatelného uhlí jsme se již na letošních dodávkách dohodli," dodal Otava. Rostoucí cenový trend se podle něj promítl i do smluv, které na letošní rok OKD uzavřela na dodávky energetického uhlí.

Podle provozního ředitele OKD Leo Bayera zaznamenaly v lednu rekordní výsledky tři z pěti dolů, ve kterých OKD těží uhlí. Například ve stonavském dole ČSM vytěžili 285.000 tun, což je nejvyšší těžba v historii dolu. V karvinské šachtě Darkov překročili vytěžením 420.000 tun uhlí plán těžby téměř o pětinu.

Nárůst těžby s růstem cen nijak nesouvisí, uvedl poradce ředitelky pro média Vladislav Sobol. "V dole se jede vždy naplno a těžba se nedá plánovat, svou roli tam hraje mnoho faktorů," dodal. Lednové navýšení těžby podle Bayera umožnily příznivé geologické podmínky a pracovní nasazení lidí. Původní plán těžby počítal s lednovou produkcí kolem 1,1 milionu tun.

Ceny černého uhlí ve světě vyskočily začátkem minulého týdne na nový rekord přes 115 dolarů za tunu a za poslední týden i první měsíc roku získaly asi čtvrtinu.

Otava připomněl, že světové ceny energetického i koksovatelného uhlí rostou déle než dva roky. Naplno se tak podle něj projevuje globální převis poptávky nad nabídkou této suroviny, který je dán pokračující konjunkturou ve světovém hutnictví a energetickém sektoru. Na růst ceny černého uhlí ve světě tlačí především vysoká poptávka Číny a Indie. "V současné době je situace vyostřována výpadky dodávek u klíčových exportérů, nedostatkem přepravních kapacit a omezenou kapacitou nakládky v přístavech," poznamenal Otava.

Společnost OKD ovládá firma NWR se sídlem v Amsterodamu. Konečnými vlastníky zůstávají evropská společnost RPG Industries registrovaná na Kypru a její strategičtí partneři v čele s podnikatelem Zdeňkem Bakalou. Firmu převedli kvůli vstupu OKD na burzu, který se ale zatím neuskutečnil. OKD letos zahájí rozsáhlou modernizaci důlních zařízení za více než osm miliard korun, která umožní těžit uhlí ještě dalších 20 let. Na konci roku 2007 těžební firma zaměstnávala 15.220 lidí, jejich průměrná měsíční mzda se loni těsně přiblížila ke 29.000 korunám.

V roce 2005 vydělala skupina OKD více než pět miliard korun, o rok později dosáhl čistý zisk 3,57 miliardy korun a těžba uhlí překročila 13 milionů tun. Loňské výsledky zatím nebyly zveřejněny.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK