Čeští zemědělci chtějí vyvážet vepřové maso

14.02.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 14. února (ČTK) - Čeští chovatelé prasat zahájí příští týden export vepřového masa, kterého do několika evropských zemí chtějí vyvézt stovky tun. Chovatelé tvrdí, že v zahraničí dostanou za více peněz než v Česku, kde se kvůli nízkým výkupním cenám potýkají se ztrátami. Vývoz může podle ředitele odbytového družstva Centroodbyt Pavla Krejčíka v následujících měsících přispět k růstu cen vepřového na tuzemském trhu o 10 až 15 procent. Zpracovatelé tvrdí, že avizovaný export vepřového masa by jim neměl způsobit potíže.

"Rozhodli jsme se akceptovat lukrativní poptávku ze zahraničí a od příštího týdne zahájíme masivní vývoz prasat především do Německa, Rakouska, Maďarska, Slovenska, ale i do Ruska," řekl dnes ČTK Krejčík, podle kterého by v následujících týdnech mělo být z Česka vyvezeno minimálně několik stovek tun vepřového masa.

Zatímco v evropských zemích kvůli nedostatku jatečných prasat tržní ceny rostou, v Česku je podle Krejčíka trend opačný. "Potravináři to vysvětlují dostatečným předzásobením a nákupem lacinějšího vepřového masa z některých zemí EU," uvedl Krejčík. Dodal, že kvůli nízkým cenám tuzemští chovatelé nyní na jednom jatečním praseti tratí až 1100 korun.

Export českého vepřového masa podle Krejčíka způsobí deficit na tuzemském trhu a může mít za následek růst cen, které jsou nyní velmi nízké. "Dovozy ze zahraničí už určitě nebudou reálné za stávající cenu. Mám zkušenost, že jakmile se z českého trhu ztratí 700 až 800 tun vepřového masa, tak to začne hýbat s cenami," řekl Krejčík, který cenový nárůst odhadl na deset až 15 procent.

Podle předsedy Českého svazu zpracovatelů masa Jaromíra Klouda by ale export několika stovek tun vepřového masa neměl zpracovatelům způsobit potíže. Při tuzemské roční spotřebě zhruba 41 kilogramů vepřového na osobu je to poměrně zanedbatelné množství. "Možná to (export vepřového) nastartuje nějaké procesy zdražování. Zvýšení ceny se zpracovatelé nebrání. Pro nás to není problém, ale musí se zvýšit cena v celé v Evropě, anebo aspoň ve střední Evropě," řekl ČTK Kloud.

Další pokles cen vepřového nelze očekávat, podle prezidenta Agrární komory ČR (AK) Jana Veleby se již více než rok pohybuje pod výrobními náklady. Chovatelé v celé EU proto snižují stavy, během druhého čtvrtletí začne být vepřového na trhu nedostatek a jeho cena poroste. AK odhaduje, že vepřové letos podraží přibližně o pětinu. V sousedním Německu odhaduje předseda Německého rolnického svazu Gerhard Sonnleitner od letošního června zvýšení odbytových cen až o 40 procent.

Problémy již loni postihly chovatele prasat v celé EU, především kvůli prudkému růstu cen krmiv. Čeští producenti vepřového kvůli krizi v odvětví nedávno demonstrovali před ministerstvem zemědělství a požadovali od ministra Petra Gandaloviče neúspěšně dotace ve výši miliardy korun.

Ještě v roce 2002 byla ČR ve výrobě vepřového soběstačná, od té doby podíl domácích chovů klesá. Počet chovaných zvířat se v posledních sedmi letech snížil o 870.000 na 2,816.200 kusů. S poklesem soběstačnosti ČR ve výrobě vepřového stoupá i schodek zahraničního obchodu, který podle údajů AK loni poprvé přesáhl šest miliard korun. Průměrný Čech zkonzumuje ročně 41 kilogramů vepřového masa.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK