Inflace v Zimbabwe v lednu přesáhla 100.000 procent

20.02.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Harare 20. února (ČTK) - Míra inflace v africkém státě Zimbabwe v lednu vůbec poprvé překonala hranici 100.000 procent a vyšplhala se na 100.580,2 procenta. Přitom teprve v prosinci byla na 66.212,3 procenta. Oznámil to dnes tamní statistický úřad. Smrtící spirála hyperinflace si vybírá tvrdou daň hlavně mezi nejobyčejnějšími lidmi. Tak vysoká míra inflace nemá nikde ve světě obdoby.

Jen za leden se ceny zvýšily o 120,8 procenta, i když západní ekonomové upozorňují, že skutečnost je zřejmě ještě horší. Zimbabwské obchody totiž neustále zejí prázdnotou a lidé většinou nemají možnost koupit si základní potraviny jinde než na černém trhu. A tam jsou ceny mnohem vyšší, než jaké uvádějí oficiální statistiky.

Růst cen za leden přesto znamená mírné zvolnění tempa růstu ve srovnání s prosincem, kdy ceny vzrostly o 240,1 procenta. Pro zemi, která se potýká s hlubokou hospodářskou krizí, je to ale malá útěcha.

Ekonomika Zimbabwe ještě asi před deseti lety na africké poměry celkem prosperovala, nyní je ale sedmým rokem v recesi. Pozorovatelé dávají vinu za tento stav hlavně politice prezidenta Roberta Mugabeho, který stojí v čele země od roku 1980 a v nadcházejících volbách se uchází o znovuzvolení na dalších pět let.

Zimbabwská centrální banka je nucena vydávat peníze stále vyšší nominální hodnoty a mezi lidmi kolují i bankovky s hodnotou deset milionů zimbabwských dolarů. V lednu to v přepočtu bylo necelých 6000 korun, dnes už to bude méně. Je to ale pouze oficiální kurz, pokud by se braly v úvahu kurzy na černém trhu, je to sotva desetikoruna.

Západní ekonomové vidí příčiny hyperinflace a nesmírné chudoby právě v politice nynějšího prezidenta. Vláda nechala v roce 2000 vyvlastnit půdu bílých starousedlíků a přidělila ji obyvatelům černé pleti, často Mugabeho přívržencům. Ti si ale s nabytým majetkem mnohdy ani nevěděli rady.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK