Zrušení zvýhodnění stravenek se podniků většinou nedotkne

26.02.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 26. února (ČTK) - Většiny podniků a firem se případné zrušení daňového zvýhodnění stravenek nedotkne. Velké firmy obvykle mají vlastní jídelny, kde se jejich zaměstnanci mohou stravovat. Navíc podniky, které stravenky poskytují, je většinou chtějí pro své zaměstnance zachovat anebo nahradit jinou formou příspěvku na stravování, vyplývá ze zjištění ČTK. Ovšem například na Liberecku řada firem o zrušení stravenek uvažuje.

Poslanecký návrh na zrušení daňové podpory stravenek v pondělí podpořila vláda. Návrh, pod kterým je spolu s řadou poslanců ODS podepsán i předseda vlády, ruší daňovou uznatelnost příspěvků zaměstnavatele na stravenky. Opozice, odbory, zaměstnavatelé i hostinští se záměrem nesouhlasí.

Největší zaměstnavatel v zemi, České dráhy, poskytuje stravenky zhruba polovině z 40.000 zaměstnanců. "Pokud by došlo ke zrušení daňového zvýhodnění stravenek, budeme zvažovat, jakou alternativu našim pracovníkům nabídneme," uvedl mluvčí drah Ondřej Kubala.

Společnosti ČEZ, ale například i České aerolinie nebo Skanska, nabízejí závodní stravování; stravenky dávají jen omezenému okruhu pracovníků, kteří pracují na nočních směnách nebo v terénu. Pokud by ovšem bylo daňové zvýhodnění zrušeno, firmy chtějí stravenky nebo jejich obdobu nabízet nadále. "Ve vazbě na platnou kolektivní smlouvu zajistíme stravování prostřednictvím stravovacích poukázek pro vybrané zaměstnance i nadále," řekl například mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Stravenky hodlá za stejných podmínek poskytovat nadále zaměstnancům i většina podniků na jihu Moravy. Ztrátu, která jim vznikne, hodlají doplácet ze svého. Například u společnosti Student Agency by to mělo činit podle majitele Radima Jančury dva miliony korun ročně.

Chystané zrušení daňového zvýhodnění stravenek se prakticky nijak nedotkne ani velkých jihočeských firem. Většina má vlastní jídelny, například Madeta, Robert Bosch, E.ON, ČZ či Jaderná elektrárna Temelín. V nich pak stravování zajišťují třeba i gastronomické firmy, nebo se jídla vozí z jiných vývařoven. Na stravenky tak zaměstnancům připlácejí především menší firmy, pro něž to podle oslovených zástupců nebude znamenat citelný zásah do hospodaření.

Vlastní závodní stravování má například i automobilka TPCA, společnost ČKD Kutná Hora, rafinerie Paramo nebo chemička Synthesia.

Naopak zrušení daňového zvýhodnění stravenek připraví zřejmě o tuto výhodu zaměstnance v Libereckém kraji. Podle Milana Šubrta z liberecké asociace samostatných odborů nabízí v kraji zaměstnancům stravenky zhruba 80 procent firem. "Pokud by ale nemohly náklady na ně odečíst z daní, většina z nich by je zrušila," řekl Šubrt, jehož asociace zastupuje v kraji zaměstnance více než 70 podniků. ČTK to potvrdil například i majitel sklárny v Harrachově na Semilsku. Zrušit stravenky hodlá i ostravský výrobce kol pro osobní automobily Hayes Lemmerz Alukola.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK