Pokles nájemného za kanceláře se v Evropě zpomaluje

06.11.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. listopadu (ČTK) - Pokles nájemného za kancelářské prostory se v Evropě zpomaluje. Od začátku roku kleslo v průměru o 11 procent, v Praze o 8,7 procenta. Výsledky nejnovějšího průzkumu v tiskové zprávě prezentovala mezinárodní poradenská společnost DTZ.

Největší propad zaznamenalo nájemné za kanceláře v Kyjevě, kde kleslo o 56,3 procenta. V Dublinu se snížilo o 30 procent. V konečné bilanci letošního roku zaznamená tuzemský trh podle odhadu DTZ pokles nájemného v nových kancelářských budovách zhruba o 13 procent, na úrovni celé Evropy má klesnout v průměru kolem 13,4 procenta.

V Londýně City, Paříži a Varšavě se pokles nájmů blíží svému dnu, ve všech ostatních evropských metropolích bude nájemné pokračovat v poklesu i v roce 2010 ovšem daleko pomalejším tempem než v roce 2009.

Pro Prahu DTZ předpovídá velmi mírný pokles směrem dolů ve vztahu k typu budovy a umístění. "Rok 2010 má přesto být ve znamení stabilizace trhu, a tím i výše nájemného," uvedla analytička DTZ Lenka Hartmanová.

Praha se podle odborníků z DTZ liší od zbytku kontinentu tím, že v ní pronajímatelé neposkytovali zájemcům takové pobídky, jako to bylo běžné v jiných evropských městech. Za rekordní pobídku prý lze označit dvouleté nájemní prázdniny pro nejmenovanou společnost, která podepsala kontrakt na 15 let v londýnské City.

V Praze je údajně možné v závislosti na velikosti poptávky, požadované lokalitě, ratingu budoucího uživatele a kvalifikovaným vyjednáváním získat na standardní období pětiletého nájmu tří- až pětiměsíčních nájemních prázdnin a příspěvek na vybavení kanceláří až 50 eur (asi 1284 korun) na metr čtvereční.

V případě velkých požadavků významných nájemců nad 3000 metrů čtverečních a při nájemních smlouvách delších než pět let mohou pobídky dosahovat ovšem až dvojnásobku průměrné výše. U významných nájemců, kteří požadují více než 3000 čtverečních metrů, je podle DTZ při nájemních smlouvách delších než pět let možné získat pobídky až na úrovni dvojnásobku průměrné výše.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK