Pojišťovny: Kalamity způsobily miliardové škody, překonaly Kyrill

26.11.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 26. listopadu (ČTK) - Série letních záplav, krupobití a vichřic způsobila klientům domácích pojišťoven celkem desetitisíce škod za několik miliard korun. Letní kalamity tak překonaly škody, které před dvěma roky způsobil orkán Kyrill a loni vichřice Emma. Nedosáhly však úrovně škod , kterou v zemi v roce 2002 způsobila velká voda. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Ty valnou většinu škod prý již vyřídily.

Celkový počet škod, které způsobily klientům České pojišťovny letní živly, dosáhl téměř 30.000. Úhrady budou činit asi dvě miliardy korun. "Celkový odhad škod překročil veškerá očekávání. S necelými 30.000 nahlášenými případy jsme se dostali na téměř dvě třetiny počtu škod z roku 2002, a to nikdo nečekal," komentoval situaci vrchní ředitel likvidace neživotního pojištění z průmyslových rizik ČP Marek Orawski.

Kooperativa zatím letos zaznamenala téměř 25.000 škod, jejichž příčinou bylo řádění živlů. Celková výše škod se vyšplhala k 1, 5 miliardy Kč. Nejčastějšími příčinami byly vichřice a velká voda. "Velké problémy našim klientům způsobila také říjnová nečekaná sněhová nadílka. Zde jsme evidovali škody za více než 40 milionů Kč," řekl ČTK mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

"Pro letošní rok byl charakteristický atypický průběh letních katastrofických rizik. Od poslední dekády června se projevovaly četné lokální záplavy a povodně, a to prakticky ve všech krajích ČR v rozmezí delšího časového úseku a často i opakovaně," upozornila mluvčí pojišťovny UNIQA Eva Svobodová.

Orkán Kyrill způsobil podle mluvčí ČP Dagmar Koutské asi 42.000 pojistných událostí, ale jen za 830 milionů korun. O rok později vichřice Emma způsobila největší tuzemské pojišťovně necelých 20.000 událostí za zhruba půl miliardy. Největší katastrofou zůstává řádění tisícileté vody v srpnu 2002, za níž domácí pojišťovny vyplatily dohromady přes 35 miliard korun.

Kalamitních období bylo letos od 10. června do 31. srpna hned několik. Největší záplavy udeřily 23. června, vichřice, krupobití, bouřky a s nimi související údery blesku, přívalové deště a pády stromů či jiných předmětů však trápily Česko a Moravu nárazově prakticky celé léto. Největší podíl na kalamitách (přes 10.000 škod) způsobily klientům ČP záplavy. Více než 8000 je dílem vichřice, téměř 4000 škod si připsaly údery blesku a po 3000 povodně a krupobití. O zbytek hlášených událostí se podělily pády stromů a jiných předmětů, sesuvy půdy a další rizika.

Pojišťovny již valnou většinu škod vyřídily. "K začátku listopadu bylo definitivně zlikvidováno 92 procent pojistných událostí. U zbylých, většinou těch rozsáhlých a náročných na dokladování, byly vyplaceny zálohy a čeká se na poslední dokumenty," informoval Orawski. Kooperativa má také více než 90 procent všech živelných pojistných událostí vyřízeno a klienti již obdrželi pojistné plnění. U pojišťovny UNIQA je vyřízených přes 80 procent škod, podobně jsou na tom i klienti Allianz.

Povodně, které koncem června postihly část Čech i Moravy, byly třetí nejtragičtější v novodobé historii Česka, vyžádaly si 14 obětí. Celkové škody se odhadovaly na zhruba šest miliard korun. Většinu nákladů na odstraňování povodňových škod ponese stát.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK