Peníze ukryté v zahraničí přiznalo na 3000 Francouzů

03.01.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Paříž 3. ledna (ČTK) - Většina ze zhruba 3000 Francouzů, jejichž jména se objevila v záznamech ukradených ze švýcarské pobočky nadnárodní finanční skupiny HSBC, již kontaktovala úřady s požadavkem dát si své daňové záležitosti do pořádku. Rozhlasové stanici Europe 1 to dnes řekl francouzský ministr rozpočtu Eric Woerth.

Do Francie se tak vrátily úspory za zhruba tři miliardy eur (asi 79,4 miliardy Kč). Díky tomu státní pokladna získá na dodatečně vybraných daních asi 500 milionů eur (zhruba 13,2 miliardy Kč).

Švýcarsko proti postupu francouzských úřadů ostře protestuje. Paříž sice slíbila, že datové nosiče, na nichž jsou kradené údaje uloženy, do Švýcarska vrátí, získané informace ale prý stejně použije. Navíc většina lidí, o které Francouzům šlo, už se stejně sama přihlásila.

"Spíše 3000 (lidí se přihlásilo úřadům) než 1500. To je velký úspěch," řekl Woerth. Francie se podle něj bude dál snažit přesvědčit daňové delikventy, aby peníze na zahraničních účtech přiznali. Na začátku prosince úřady uváděly, že své daňové záležitosti si dalo do pořádku asi 1400 lidí, kteří mají peníze ukryty na kontech ve Švýcarsku.

Teprve v prosinci ale vyšlo najevo, že francouzské úřady se dostaly ke kompletním údajům o klientech, které byly ukradeny ze švýcarské pobočky banky HSBC. Úřady pak uvedly, že zájem dát si své daňové nesrovnalosti do pořádku začalo projevovat mnohem více lidí.

HSBC potvrdila, že její bývalý zaměstnanec Hervé Falciani v letech 2006 a 2007 z banky ukradl záznamy o klientech, a proto proti němu zahájila právní kroky. Falciani uprchl do Francie, kde se údajů loni zmocnily úřady. Francouzská policie totiž na žádost švýcarských úřadů provedla razii v domě, kde se Falciani ukrýval, a zabavila digitální soubory, které měl u sebe.

Švýcary postup Francouzů rozzuřil natolik, že Paříži pohrozili odvetou. Pokud prý záznamy nevrátí, Švýcarsko by mohlo pozastavit účinnost ratifikace smlouvy, jejímž smyslem je pomoci Francouzům pochytat daňové delikventy. Francie slíbila, že záznamy odevzdá, seznamy ale prý bude využívat dál.

Woerth také řekl, že svou činnost podle plánu ukončila k 31. prosinci 2009 zvláštní jednotka, kterou Francie zřídila loni v dubnu. Jejím cílem bylo zaměřit se právě na daňové podvodníky a zajistit, aby příjmy ukryté v zahraničí přiznali a ve Francii zdanili. Kampaň proti daňovým podvodníkům ale podle ministra bude pokračovat i letos.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK