ČSSD chce bojovat proti schodku i zvýšením sociálního pojistného

08.02.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 8. února (ČTK) - Mezi opatření navržená ČSSD ke snížení rozpočtového schodku patří i zvýšení sociálního pojistného o procento. Podle předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka by to přineslo deset miliard korun. ČSSD chce také zavést progresivní zdanění, zvýšit daně firmám o dvě procenta na 21 procent a více zdanit tvrdý alkohol a tabák, řekl dnes novinářům Paroubek. Od zvýšení těchto daní si sociální demokracie slibuje 21 miliard korun.

ČSSD má podle svého předsedy čtyři desítky protideficitních opatření. Dnes Paroubek jmenoval ještě aukční zadávání veřejných zakázek, prověrky výdajů ministerstev a zvýšení dividendy ČEZ. Tato tři opatření by přinesla podle něho 35 miliard korun.

Zvýšení sociálního pojistného o procento je novinkou. Podle serveru iHNed.cz se experti ČSSD kloní k tomu, aby stát zvýšil sociální pojištění zaměstnancům, ne firmám. "Zvýšení sociálního pojištění by bylo účelnější na straně zaměstnanců. Pokud bychom to udělali na straně zaměstnavatelů, tak bychom zvýšili náklady práce a to není dobrá cesta," řekl serveru místopředseda ČSSD a stínový ministr průmyslu Milan Urban.

Česká správa sociálního zabezpečení loni vybrala na pojistném na důchodové zabezpečení 301,1 miliardy korun, na důchody však vyplatila 331,6 miliardy korun. Na nemocenském pojištění získala 23,3 miliardy korun, na nemocenské dávky ale vydala 26 miliard korun. Takzvaný účet sociálního pojištění přitom ještě v prosinci 2008 vykazoval kladný zůstatek ve výši 20,9 miliardy korun; o rok dříve byl ještě o dvě miliardy vyšší.

Progresivní zdanění navrhované ČSSD spočívá v tom, že příjmy nad 100.000 korun měsíčně by podléhaly dani 38 procent. Podle dřívějších informací Hospodářských novin se sociální demokraté chystají zároveň zvýšit zdravotní a sociální pojištění všem lidem s příjmem nad 142.000 měsíčně a uvažují také o zvýšení stropů, nad které se už pojištění neplatí, z nynějšího šestinásobku na sedmi až osminásobek průměrné mzdy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK