ACCA: Důvěra v ekonomiku ve střední Evropě nyní vzrostla

14.07.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 14. července (ČTK) - Důvěra v ekonomiku ve střední Evropě po zřetelném poklesu v letošním prvním čtvrtletí nyní opět vzrostla. Z globálního hlediska však mezi ekonomy převládá strach z veřejných dluhů a inflace. Ukázal to pravidelný průzkum mezi finančními profesionály Asociace profesních účetních ACCA.

Hlavní trhy středoevropského regionu vykázaly podle průzkumu pozitivní trend. Poprvé v historii průzkumů ACCA se většina respondentů vyjádřila, že ekonomika se zlepšuje nebo že tomu tak brzy bude. Uvedlo to 53 procent dotázaných, což ve srovnání s prvním čtvrtletí znamená nárůst o pět procentních bodů. Pouze Asie a Afrika na tom byly v uplynulých šesti měsících lépe.

Jako hlavní problém ekonomiky ve střední Evropě finanční profesionálové uvedli přetrvávající nízkou poptávku. Také si nejsou jisti, zda se tento ukazatel v dohledné době zlepší. Rovněž se obávají vlny insolvencí. Pozitivní zprávou naopak je to, že se zlepšuje dostupnost financí a deflační tlaky udržují nízké náklady.

Poprvé se finanční profesionálové také pozitivně vyjádřili o míře kapitálových investic v regionu, i když jsou stále nízké. Navzdory jejich nízkému stavu je to výrazné zlepšení, protože firmy ještě stále setrvávají při kontrole a snižování nákladů a nepreferují obchodní příležitosti s vyšší přidanou hodnotou.

Globálně sice v průzkumu ACCA více respondentů projevuje optimismus ohledně ekonomického zotavení, nicméně většina z 2200 dotazovaných má pochybnosti o rychlém zlepšení. Od začátku recese se také mluvilo o tom, že přinese obchodní příležitosti pro firmy v dobré kondici a s kvalitním vedením a projekty. Průzkumy ACCA však ukázaly, že míra obchodních příležitostí kulminovala ve třetím čtvrtletí roku 2009 a od té doby neustále klesá.

"Skoro třetina všech respondentů mluví o problémech s růstem provozních nákladů. Jde zejména o střední a malé firmy a neziskové organizace. Nejvíce je tento problém pociťován v Africe, jižní Asii a v oblasti Pacifiku," uvedla ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko Kateřina Benešová. Zajímavý je podle ní rozdíl v přístupu k řešení recese. Finanční profesionálové v rozvinutých státech jasně preferují strategii redukce nákladů, rozvíjející se ekonomiky sází spíše na rozvoj obchodních příležitostí.

ACCA je globální organizace sdružující profesní účetní. Asociace působí ve více než 170 zemích a prostřednictvím sítě 80 kanceláří poskytuje celosvětově služby a podporu 140.000 členům.

fd dvd

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK