Eurovia bude muset odprodat tři kamenolomy

23.08.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Brno 23. srpna (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil s podmínkami převzetí těžařské společnosti Tarmac CZ ze strany stavební firmy EUROVIA SA. Jednalo se o dosud nesložitější případ, který ÚOHS v oblasti fúzí v letošním roce posuzoval. Akvizice byla povolena až na základě závazků, které Eurovia v rámci řízení navrhla. Podle informací ČTK musí odprodat tři kamenolomy v severních a západních Čechách.

"Úřad uvedené závazky shledal jako dostatečné ve prospěch zachování účinné hospodářské soutěže a navrhované spojení pod podmínkou splnění závazků povolil," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Rozhodnutí ÚOHS je již pravomocné. Podle Rafaje měl ÚOHS konkrétně obavy z toho, že společnost Eurovia bude mít po uskutečnění spojení na některých lokálních trzích dostatečnou ekonomickou sílu na to, aby zabraňovala či omezovala své konkurenty působící ve výrobě obalovaných směsí a inženýrských stavbách v přístupu k drcenému kamenivu.

ÚOHS začal posuzovat prodej kamenolomů společnosti Tarmac CZ francouzské firmě Eurovia v červnu letošního roku. Vliv mezinárodní fúze na posouzení situace v České republice delegovala českému antimonopolnímu úřadu Evropská komise. Historicky se jedná o druhý případ, kdy český soutěžní úřad převzal fúzi, která byla centrálně notifikována do Bruselu. V průběhu správního řízení ÚOHS také obdržel několik námitek ze strany konkurence proti fúzi.

Eurovia podniká ve výstavbě a údržbě silnic, rozvoje železniční infrastruktury či výrobě stavebního materiálu. Tarmac mimo jiné vyrábí a prodává drcené kamenivo z lomů a dolů. V únoru se firmy dohodly na tom, že Eurovia získá části Tarmaku v Německu, Polsku, Francii a ČR. Tarmac je dceřinou společností těžařské firmy Anglo American. Eurovia akvizicí tak chce posílit svoji pozici v Evropě, zvláště v zemích, kde je na vzestupu výstavba silnic. Součástí celé akvizice je podle dřívějších informací zhruba stovka míst na těžbu kameniva s roční produkcí kolem 30 milionů tun. Podniky zaměstnávají kolem 1000 osob a jejich roční příjmy se pohybují kolem 150 milionů eur (3,9 miliardy korun).

Eurovia je divizí stavební společnosti Vinci, která je evropskou jedničkou ve výstavbě a údržbě silnic a železniční infrastruktury. Působí v 15 zemích, kde má kolem 41.500 zaměstnanců. Loňské příjmy firmy činily osm miliard eur.

Česká firma Tarmac CZ patří k největším producentům kameniva v republice, ovládá zhruba 13 procent českého trhu. Zaměstnává zhruba 280 pracovníků a ročně dodává na trh přes šest milionů tun kameniva a písků. Provozuje 25 vlastních provozoven, z nichž je 19 lomů a šest pískoven, které jsou rozmístěny v osmi krajích.

Tržby českého Tarmaku předloni stouply meziročně o 2,4 procenta na 1,28 miliardy korun. Zisk naopak klesl o 13,5 procenta na 220 milionů. Výsledky za loňský rok dosud firma nezveřejnila.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK