Vláda schválila národní plán pro energii z obnovitelných zdrojů

25.08.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 25. srpna (ČTK) - Vláda dnes schválila návrh Národního akčního plánu (NAP) pro energii z obnovitelných zdrojů, který počítá s pokrytím více než 13 procent české spotřeby energie do roku 2020 obnovitelnými zdroji. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček. Cílem NAP je zajistit rovnoměrný rozvoj obnovitelných zdrojů (OZE) v ČR, jejich instalované výkony budou zároveň kontrolovány podle stanovených limitů. Proti návrhu se již dříve ohradili podnikatelé v oboru obnovitelných zdrojů, kteří tvrdí, že představuje likvidaci tohoto energetického sektoru v Česku.

Stát chce s pomocí zákona o obnovitelných zdrojích splnit podmínky využívání těchto zdrojů, ke kterým se zavázal v rámci Evropské unie. Stanovuje roční hodnoty instalovaných výkonů pro jednotlivé druhy zdrojů, čímž chce přispět k jejich optimálnímu složení. V případě, že limity budou překročeny, zdroje nezískají finanční podporu státu. Výrazně tím budou omezeny například solární elektrárny.

Podle podnikatelů v oboru je však nepřípustné, aby zákon vylučoval z podpory výroby energie určitý druh obnovitelných zdrojů. Odporuje to podle nich cílům energetické a ekologické politiky EU a český stát tím prý ohrozí plán pokrýt stanovený podíl spotřeby obnovitelnými zdroji. Kromě toho zákon podle podnikatelů poškodí celý obor OZE v ČR.

Ministerstvo průmyslu a obchodu namítá, že cílem návrhu je rovnoměrný rozvoj všech druhů obnovitelných zdrojů a srovnání podmínek jejich podpory. Stát má podle Vlčka pomocí NAP zabránit tomu, aby jeden druh OZE dostával neadekvátně vysokou podporu neodpovídající jeho významu. "Návrh Národního akčního plánu pro výrobu energie z OZE má za cíl rozvoj tohoto odvětví. Obavy o likvidace tohoto oboru jsou tedy naprosto neopodstatněné," dodal Vlček.

Plán rozvoje využití obnovitelných zdrojů do roku 2020 byl přijat na úrovni EU loni v dubnu. Poté co česká vláda NAP odešle do Bruselu, bude ho muset každé dva roky aktualizovat s ohledem na změnu využití alternativních energií.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK