JE Temelín spustila zkušební provoz skladu vyhořelého paliva

10.09.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Temelín (Českobudějovicko) 10. září (ČTK) - Jaderná elektrárna Temelín spustila zkušební provoz skladu vyhořelého paliva. Energetici v něm ve čtvrtek umístili první kontejner Castor, v němž je 19 vyhořelých palivových souborů. Sklad vybudoval ČEZ ve svém areálu. Vejde se do něj 152 obalových souborů se 1370 tunami uranu. Sklad bude stačit na 30 let, řekl dnes novinářům vedoucí projektového týmu Sklady použitého paliva ČEZ Jan Coufal. Zkušební provoz bude trvat rok.

Podle ředitele elektrárny Miloše Štěpanovského je první vyvezení kontejneru do skladu významným milníkem v historii elektrárny. Dva kontejnery pojmou vyhořelé soubory za rok provozu bloku.

Kontejner prošel před uskladněním velkou řadou kontrol, a to i pracovníky ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Mezinárodní agentury pro atomovou energii a Euroatomu. Kontrolovat budou každý kontejner, který bude do skladu zavezen. Poté jej energetici monitorují. Ve skladu bude umístěn 50 až 60 let.

Energetici předpokládají, že bude možné vyhořelé palivo znovu použít. "Dnes jsou ve světě běžné technologie zpracování vyhořelého paliva. Chemickou cestou se z nich dá extrahovat surovina na výrobu dalšího paliva. Aktivní zbytky se zalijí do skla, a ty se uloží do stabilních úložišť," poznamenal Štěpanovský. Elektrárna tak má ve skladu budoucí surovinu.

Stavbě skladu i provozování kontejneru Castoru předcházely dlouhé povolovací procesy, řada zkoušek a kontrol. Sklad začal Temelín připravovat v roce 2001 a postaven byl za rok a půl. Období mezi tím trvalo povolovací řízení.

Skladovací hala má dvě části, do nichž se umisťuje palivo. Je postavena tak, aby k ní v budoucnu bylo možné přistavit další část. Potom by kapacita skladu stačila na 60 let provozu současných dvou bloků. Pokud by byly postaveny nové bloky, pak se jako jedna z možných variant jeví stavba nového skladu.

Sklad je železobetonová stavba odolná proti extrémním přírodním vlivům, tedy i seismickým. Kontejner CASTOR, jenž vyrábí německé konsorcium GNS, odolá i hypotetickému pádu velkého dopravního letadla. Stejné se používají už 15 let v Jaderné elektrárně Dukovany. Dříve se vyhořelé palivo ukládalo do bazénů vedle reaktoru.

Sklad stál zhruba 1,5 miliardy korun, původně se počítalo s částkou kolem půl miliardy korun. Navýšení bylo podle ředitele způsobeno dlouhým schvalovacím procesem, zpřísňováním bezpečnostních požadavků a růstem cen.

Elektrárna má dva bloky a s 2000 megawatty má největší instalovaný výkon v ČR. Do sítě ale zatím dodává méně než druhá tuzemská Jaderná elektrárna Dukovany, a to kvůli delším odstávkám. V noci na pondělí elektrárna překoná 100 miliard kilowatthodin vyrobené elektřiny.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK