Petrof se loni propadl se do ztráty, o půlku mu klesly tržby

05.10.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Hradec Králové 5. října (ČTK) - Přední evropský výrobce pian a klavírů Petrof Hradec Králové loni utrpěl ztrátu 137 milionů korun po zisku 16,5 milionu korun v roce 2008. Tržby firmě loni kvůli světové hospodářské krizi klesly o více než polovinu na 149 milionů korun z předloňských 319 milionů korun. Letos se firma dohodla na ukončení sporů s bývalým obchodním partnerem, americkou firmou Geneva International Corporation (GIC). Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma založila do Sbírky listin hradeckého krajského soudu.

Podle prezidentky a většinové majitelky firmy Zuzany Ceralové-Petrofové byl loňský rok "bojem za přežití v podmínkách postupující finanční a tržní krize". Firma na propad poptávky loni reagovala snížením kapacit na polovinu a redukcí počtu zaměstnanců z 380 na asi 180 lidí. "Klíčové výrobní kapacity a nosné know-how byly zkoncentrovány do hlavní provozní budovy v severozápadní části továrního areálu," uvedla Ceralová-Petrofová ve zprávě.

Pokles prodejů byl největší u klavírů, tedy výrobků s nejvyšší cenou a přidanou hodnotou. Petrof loni prodal pod značkou Petrof 900 pianin a 130 klavírů, dalších 200 nástrojů prodal pod jinými značkami. Předloni prodej činil 2255 pianin a 522 klavírů. Nejvíce loni klesl prodej nástrojů do ciziny, a to na 102 milionů korun z předloňských 273 milionů Kč. Prodej nástrojů v ČR klesl o desetinu na 21 milionů Kč. Pokles tržeb se firma snažila tlumit například výrobou luxusního nábytku na míru, polotovarů, reprobeden a jinými speciálními zakázkami.

Firma ve zprávě upozornila, že výši loňské ztráty významně ovlivnila tvorba opravných položek téměř 50 milionů korun za odběrateli v USA. Celkem měl Petrof ke konci roku v cizině pohledávky po splatnosti za 150 milionů korun. Opravné položky podnik tvořil i k zásobám a ztrátu prohloubila také účetní ztráta z prodeje dříve uzavřeného závodu v Moravském Krumlově.

Letos v lednu se Petrof dohodl s americkou obchodní firmou GIC na smírném ukončení vzájemných soudních a arbitrážních sporů. "Na základě této dohody budou všechny spory v ČR a v USA ukončeny," uvedla hradecká firma. GIC byla dříve prodejcem Petrofu v USA. Spor vypukl v roce 2007. GIC tehdy podala na Petrof návrh na konkurz. Petrof pak smlouvu s GIC vypověděl a začal nástroje v USA prodávat sám. Nároky GIC na náhradu škod hradecká firma odmítala a sama vznesla vůči GIC nároky na úhradu škod.

Nejtěžší období Petrof, jehož vznik sahá do roku 1864, zatím prožil v roce 2004. Podnik bojoval o holé přežití. Banky tehdy firmě mající asi 900 lidí obstavily účty a podnik lidem krátce dlužil výplaty. Firma následně přistoupila k radikální restrukturalizaci, při které propustila několik stovek lidí, uzavřela pobočné závody a výrobu soustředila do Hradce Králové.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK