Světová banka kvůli přílivu "horkých" peněz ve sporu s MMF

07.10.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Washington/Tokio 7. října (ČTK) - Světová banka se kvůli postoji k přílivu spekulativních investic do mladých tržních ekonomik dostala do sporu s Mezinárodním měnovým fondem. Šéf Světové banky Robert Zoellick dnes doporučil rozvíjejícím se zemím, aby zvažovaly možnosti, jak bránit přílivu "horkých" peněz, které vedou k růstu kurzů jejich měn a ke vzniku cenových "bublin". Vysoký představitel MMF však takové zásahy označil za "nežádoucí".

Protikladné názory činitelů předních světových finančních institucí se objevují ve dnech, kdy roste napětí mezi mladými a rozvinutými ekonomikami o směnné kurzy a začíná se mluvit až o "měnové válce". Očekává se, že tento problém bude jedním z nejdiskutovanějších témat nadcházejícího víkendového zasedání MMF a SB včetně páteční schůzky nejvyšších finančních představitelů skupiny G7.

Vyspělé země v čele se Spojenými státy se bojí, že snahy velkých rozvojových ekonomik v čele s Čínou udržovat nízké kurzy jejich měn ohrozí slabé oživení západní ekonomiky a zvýší globální nerovnováhy. Vládní činitelé rozvíjejících se zemí naopak namítají, že rekordně nízké úrokové sazby, jimiž bohaté země podporuj své ekonomiky, vedou k rozsáhlému přílivu krátkodobých investic na mladé trhy s vyššími úroky, což tlačí vzhůru kurzy jejich měn a vede k přehnanému růstu cen akcií, nemovitostí a dalších aktiv.

Šéf SB Zoellick podle japonského listu Nikkei prohlásil, že rozvojové země by měly zvažovat různá opatření na kontrolu přílivu krátkodobých investic. Náměstek výkonného ředitele MMF Naojuki Šinohara však agentuře Reuters sdělil, že přesouvání peněz do ekonomik se silným růstem je jen přirozené a politici by tomu neměli bránit v rozvojových ani vyspělých zemích. V této souvislosti kritizoval i snahu Japonska zastavit růst své měny intervencemi, k nimž Tokio přikročilo v polovině minulého týdne poprvé po šesti letech. Krok Japonska se setkal s nevolí v USA i Evropské unii.

"Pokud dochází k občasným prudším pohybům na trhu, nelze intervenci vyloučit. Je ale zcela nežádoucí, aby nějaká země systematicky intervenovala ve prospěch udržení měny na určité úrovni," řekl Šinohara, který dříve působil v japonské vládě jako "pan Jen", který se stará o kurz domácí měny.

Zoellick si naopak dal pozor, aby Japonsko a další země, které se snaží oslabit své měny, nijak nesoudil. "Neschvaluji to, ale ani nekritizuji," řekl šéf SB.

Šéf MMF Dominique Strausss-Kahn a americký ministr financí Timothy Geithner ve středu varovali před měnovou válkou v podobě konkurenčních devalvací, která může ohrozit celou světovou ekonomiku. Strauss-Kahn řekl, že využívání směnných kurzů k podpoře domácího ekonomického růstu ohrozí globální ekonomické oživení.

Před měnovou válkou varoval minulý týden jako první brazilský ministr financí Guido Mantega. Brazílie přitom krátce poté zakročila proti přílivu krátkodobých investic a růstu směnného kurzu svého reálu zdvojnásobením daně na zahraniční nákupy domácích dluhopisů. Podobné kroky plánuje Jižní Korea. Čína je kvůli podhodnocené domácí měně kritizována již dlouho zejména Washingtonem a tento týden ji k posílení domácí měny vyzvala i Evropská unie.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK