G20 letos společná opatření proti krachům velkých bank nepřijme

20.10.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Soul 20. října (ČTK) - Výbor pro finanční stabilitu (FSB) přijal dnes na schůzce v Soulu rámcová doporučení pro regulaci velkých mezinárodních bank a finančních institucí, jejichž krach by destabilizoval světový finanční systém. Orgán, který skupina nejvýznamnějších zemí světa G20 pověřila vypracováním reforem globálního finančního systému, však s konkretizací opatření v letošním roce nepočítá a společný globální přístup je podle představitelů regulačních orgánů a centrálních bank prakticky nedosažitelný.

Široký rámec doporučení a přibližný harmonogram postupu řešení problému bank "příliš velkých na to, aby padly" předloží FSB summitu G20 11. listopadu, avšak žádné podrobnější návrhy v něm nebudou, řekl po schůzce výboru jeho předseda Mario Draghi. Šéfové zemí G20 původně doufali, že na summitu budou moci schválit reformy, které by zabránily destabilizaci finančního systému v důsledku krachu velkých nadnárodních bank a zároveň by zbavily vlády nutnosti tyto instituce nákladně zachraňovat z peněz daňových poplatníků. O tomto tématu budou v příštích třech dnech v Soulu jednat ministři financí a šéfové centrálních bank G20.

Draghi vyloučil, že by k problému takzvaných systémově důležitých finančních institucí mohla G20 vůbec zaujmout společný přístup. "Jednotlivé části se budou zemi od země lišit," řekl.

FSB se shodla na obecném požadavku, podle něhož musí mít velké banky větší schopnost absorbovat ztráty než menší instituce, to znamená mít v případě problémů k dispozici více kapitálu, než budou muset mít ostatní banky. To by mělo "odrážet větší rizika, která tyto instituce představují pro globální finanční systém", píše se v prohlášení výboru.

FSB chystá seznam možností, jak zajistit u velkých bank větší objem kapitálu, než budou muset běžné banky mít k dispozici podle nových "basilejských" pravidel kapitálové přiměřenosti, která budou vstupovat v platnost postupně po celé následující desetiletí. Uvažuje se o opatřeních jako kapitálová přirážka, povinnost udržovat zvláštní kapitálovou rezervu nebo emise rezervních dluhopisů a o každé alternativě se vedou bouřlivé diskuse. Podle Basilejského výboru pro globální bankovní dohled, který se sešel v Soulu v úterý, nebudou podrobné návrhy opatření připraveny dříve než v polovině příštího roku.

Navíc existují pochyby, zda lze vůbec vytvořit efektivní mechanismus řešení problémových bank, které mají aktivity ve více zemích světa. Podle viceprezidenta Evropské centrální banky Vitora Constancia by bylo nutné uskutečnit v jednotlivých zemích řadu změn v zákonech upravujících bankroty. "Samozřejmě se o to pokoušíme. ale protože celý ten systém je velmi složitý, nevím, zda je to vůbec možné," řekl Constancio.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK