Brusel chce zastavit devastaci ryb, státy EU to odmítají

19.07.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Brusel 19. července (zpravodaj ČTK) - Velké rybářské národy Evropské unie odmítají snahu Evropské komise zastavit devastaci rybí populace. Zemím jako Francie či Španělsko se nelíbí, že Brusel chce po roce 2015 do rybářských kvót započítávat i úlovky, které nesplňují míru a rybáři je většinou vrací zpět do moře. Ty přitom tvoří až 60 procent ulovených ryb.

"Takhle radikální rozhodnutí by znamenalo konec rybářství v Evropě," řekl novinářům francouzský ministr zemědělství a rybolovu Bruno Le Maire. Odpor přitom vyvolává i navrhovaná možnost, že by si rybáři mohli navzájem prodávat koncese k lovu v určitých vodách. To by mělo vést ke snížení přebujelé rybářské flotily v unii. "To je absolutně nepřijatelné, protože by to zvýhodňovalo velké podniky," dodal Le Maire, který o obchodu s koncesemi mluví jako o "privatizaci" rybářství.

Evropská komise ovšem upozorňuje, že současný stav rybí populace není dlouhodobě udržitelný. Celkem 75 procent trpí nadměrným lovem a třetina této populace je v zoufalém stavu. "Pokud nebudeme reformovat, jen osm z celkových 136 rybích druhů určených k lovu bude udržitelných během příštích deseti let," uvedla eurokomisařka pro rybolov Maria Damanakiová.

Podle nových pravidel, která navrhuje komise, by nebylo možné, aby od roku 2015 rybářské kvóty překročily hranici přirozené obnovy rybí populace. To by znamenalo i naprostý zákaz vracení příliš malých ryb či ryb jiného druhu, o něž rybáři nestojí, zpět do moře. Tyto úlovky by se navíc započítávaly do celkových kvót.

Kromě Francouzů ovšem tuto snahu odmítají i Španělé, kteří pro změnu argumentují závažnými sociálními dopady, které by citelné omezení rybolovu mělo na rybáře. Podle španělské ministryně zemědělství Rosy Aguilarové by měla komise posunout platnost reformy až na rok 2020. "Měli by více respektovat lidská práva," dodala.

urm dvd

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK