OECD výrazně snížila odhad růstu globální ekonomiky

28.11.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Washington 28. listopadu (ČTK) - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) výrazně snížila odhad růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok a varovala, že dopady evropské dluhové krize na Spojené státy budou možná výraznější, než se čekalo. Eurozónu patrně čeká recese, i když asi jen mělká. Záležet bude na postoji Evropské centrální banky (ECB), které OECD doporučuje dále snížit sazby. ECB snížila svou základní úrokovou sazbu 3. listopadu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta.

Odhad letošního růstu hrubého domácího produktu hlavních světových ekonomik OECD snížila na 3,8 procenta, zatímco ve své květnové prognóze ještě počítala s růstem 4,2 procenta. Odhad na příští rok pak OECD snížila na 3,4 z dosavadních 4,6 procenta.

V recesi by se mohla ocitnout rovněž americká ekonomika, které hrozí vedle dluhové krize v eurozóně i nejasný postoj ke snižování zadlužení. Američtí politici už několik měsíců hledají shodu ve výdajových škrtech, které umožní snížit během deseti let výdaje o 1,2 bilionu dolarů (asi 23,6 bilionu Kč).

Zpomalení hospodářského růstu se nevyhne ani Čína, ale ani země střední a východní Evropy. Například České republice OECD už minulý týden snížila odhad růstu HDP na příští rok na 1,6 procenta, zatímco dosud předpokládala, že růst bude činit 3,5 procenta. Ačkoli je to výrazné zhoršení, znamená to příznivější hodnocení, než jaké má české ministerstvo financí. To počítá s růstem pouze o jedno procento.

Z regionu střední a východní Evropy si zřejmě nejhůř povede Maďarsko, jehož ekonomika podle nové prognózy OECD příští rok klesne o 0,6 procenta. Až dosud organizace počítala s růstem o 3,1 procenta. Letos Maďarsko ještě růst udrží, bude prý ale činit pouze 1,5 procenta místo dosud očekávaných 2,7 procenta. Maďarsko minulý týden nečekaně oznámilo, že bude potřebovat asistenci Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie, aby překonalo těžkosti, s nimiž se teď potýká.

Nejlépe si v regionu podle OECD povede Estonsko, jehož ekonomika letos vzroste o osm procent. Příští rok sice tempo jejího růstu zpomalí na 3,2 procenta, v roce 2013 by ale mělo zrychlit na 4,4 procenta. OECD nicméně upozorňuje, že dlouhodobá nezaměstnanost se drží vysoko, což svědčí o tom, že Estonsku hrozí trvalý růst strukturální nezaměstnanosti.

Pozorně sledovaná čínská ekonomika letos ještě vykáže růst 9,3 procenta, na příští rok ale OECD počítá se zpomalením tempa růstu na 8,5 procenta. Počítat se ale dá s poklesem inflace, což by mělo tamní centrální bance umožnit, aby do poloviny příštího roku snížila úrokové sazby. Rizikem pro ekonomiku zůstává útlum realitního sektoru.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK