Německo na summitu EU žádné rozhodnutí k Řecku nečeká

25.06.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Německo nepředpokládá, že na summitu Evropské unie v Bruselu koncem tohoto týdne padne nějaké rozhodnutí k Řecku. Řekl to mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Berlín tudíž snižuje naděje Atén, které doufají ve zmírnění některých podmínek dohodnutých výměnou za pomoc od zahraničních věřitelů. Kancléřka Angela Merkelová mezitím uvedla, že se obává, aby se summit nezaměřil na příliš jednoduchá řešení.

 

"Já myslím, že všichni evropští partneři se budou držet programu," řekl podle agentury Reuters mluvčí. Nejprve podle něj musí do Řecka dorazit takzvaná "trojka", tedy zástupci Evropské unie, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Věřitelé prý musí zjistit, jak efektivně Řecko program využívá.

"Na základě toho budeme hovořit o případných nutných úpravách programu. To je rozvrh, kterého se všichni v Evropě drží. Takže neočekávejte, že se na Evropské radě k Řecku přijde nějaké řešení," řekl Seibert.

Ve středu, tedy těsně před summitem EU, se má ještě sejít Merkelová a francouzský prezident François Hollande. Podle Seiberta se žádné konkrétní rozhodnutí nedá očekávat ani od této schůzky.

Merkelová dnes řekla, že má obavy, že lidé v Evropské unii volají po takových řešeních krize eurozóny, která jsou na první pohled snadná. Zmínila se například o návrhu, aby jednotlivé členské státy měly společnou zodpovědnost za dluhy, což Německo opakovaně odmítá.

"Naše měnová unie, což je mnohem víc, než jen měnová unie, má samozřejmě problémy. Úrokové sazby, které některé země musejí platit, jsou součástí těch problémů. Německá vláda to dobře ví a je odhodlána najít z této krize dobré východisko," řekla Merkelová prostřednictvím mluvčího.

Summit EU se koná tento čtvrtek a pátek. Očekává se, že se bude zabývat mimo jiné i návrhem na vytvoření takzvané bankovní unie, která předpokládá jednotný dohled nad bankovním sektorem v členských zemích, a také se společným pojištěním vkladů. Lídři Německa, Francie, Itálie a Španělska také navrhli projednat prorůstová opatření asi za 130 miliard eur (zhruba 3,4 bilionu Kč).

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK