Majitelé nemovitostí musí domy označovat energetickými štítky

19.09.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Sněmovna dnes přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a stvrdila zákon, který zavádí označování budov energetickými štítky. Zájemce o koupi nebo pronájem mají informovat o spotřebě energií a vést k jejich úsporám. Nová povinnost vyplývá ze směrnice EU. Zákon podpořilo 105 poslanců, zapotřebí jich bylo alespoň 101.

 

Prezident Klaus novelu zákona o hospodaření energií vetoval, protože podle něj ukládá na základě nejasné terminologie řadu zákonem vynutitelných povinnosti. Evropská směrnice, kterou novela do české legislativy zavádí, podle Klause nutí k zateplování i soukromé subjekty, jako kdyby stát a EU lépe než majitelé domů věděly, co je pro ně dobré.

Ministr průmyslu Martin Kuba (ODS) dnes varoval, že pokud Sněmovna zákon nepřijme, bude Česku hrozit pokuta od Evropského soudního dvora až 530.000 korun denně. Poslancům řekl, že proti evropské směrnici obsahuje novela jen jednu věc navíc, a to jsou audity energetické účinnosti pro bytové domy. To má podle něj zabránit tomu, aby majitelé bytů v těchto domech, kterých mohou být v jednom domě třeba desítky, museli nechat vypracovat audit pro každý byt zvlášť. "Jinak se jedná pouze o implementaci evropské směrnice," ujišťoval poslance.

Předseda hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD) dnes zopakoval svá dřívější slova, že zákon "je tak trochu nadbytečný a tak trochu pitomost". Levicoví poslanci zákon kritizovali, koaliční ho hájili a poukazovali zejména na riziko placení pokuty. Ke koaličním poslanců, kteří zákon podpořili, se přidalo pět sociálních demokratů, dva poslanci VV Milan Šťovíček a Jiří Rusnok i dva poslanci NS-LEV 21 Jiří Paroubek a Jiří Šlégr. Naproti tomu se pět občanských demokratů zdrželo hlasování.

Energetické štítky mají podle zákona od příštího roku zajistit stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků na nových budovách, při jejich přestavbách i při prodeji bytů. V případě pronájmů částí budov má nová povinnost platit od roku 2016. Již existující budovy mají získávat štítky postupně od roku 2015 do roku 2019, a to podle zákonem určené plochy.

Takzvané průkazy energetické náročnosti mají sloužit jako informace pro kupující či nájemce, kteří podle nich zjistí provozní náklady na energie. Nové opatření má vést k nižší spotřebě energií, a tím ke snížení výdajů. Novela má zavést také povinnost instalovat měřiče tepla v bytech s ústředním topením. Nové pravidlo vyplývá z nutnosti zavést novou evropskou směrnici.

Podle Hnutí Duha zákon srazí domácnostem účty za teplo o desítky procent a sníží závislost Česka na fosilních palivech, tedy na uhelných dolech i na plynu z Ruska.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK