Banky ve střední Evropě omezily financování realitních projektů

09.10.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Investice bank do realitních projektů ve střední a východní Evropě jsou letos na nejnižší úrovni od roku 2005, vyplývá z dnes zveřejněné studie společnosti KPMG. V regionu se už třetím rokem těší nejvyšší důvěře bank Česko spolu s Polskem, letos k nim přibylo také Bulharsko. Nejméně oblíbené je u bank naopak Pobaltí.

 

Přístup bank se odvíjí od stability jednotlivých ekonomik, peněžní ústavy také zohledňují způsob, jakým se země vypořádávají s krizí. Česká republika a Polsko v tomto ohledu podle KPMG vykazují lepší výsledky než zbytek regionu.

Podmínky financování zůstávají stejně jako loni přísné, uvádí studie. Banky nadále v Česku chtějí, aby stavitel do projektu vložil 30 až 35 procent vlastního kapitálu. Finančníci současně poskytnutí peněz podmiňují tím, aby developeři pronajali většinu ploch ještě před zahájením stavby. U kanceláří a obchodů činí požadovaný objem takzvaných předpronájmů 55 až 60 procent, u průmyslových nemovitostí 75 až 80 procent.

Banky jsou ve srovnání s rokem 2011 ve financování realitních projektů opatrnější. Dávají přednost projektům, které už vytvářejí stabilní peněžní příjem. "Tyto nemovitosti již existují a generují příjem odvoditelný z minulosti, jejich rizika jsou tak menší než u výstavby nových projektů," uvedl realitní a stavební odborník KMPG Česká republika Pavel Kliment.

Trh podnikatelských nemovitostí se v Česku za letošní tři čtvrtletí podle poradenské společnosti Cushman & Wakefield meziročně propadl o 76 procent na 452 milionů eur, tedy asi 11 miliard korun. V celé střední Evropě investice do komerčních nemovitostí klesly o 59 procent.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK