Janečkův fond chystá velké investice do realit i biotechnologií

10.10.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Investiční fond RSJ private equity, v němž má hlavní podíl antikorupční aktivista a miliardář Karel Janeček, investoval v minulých dvou letech kolem miliardy korun. Do rozvoje získaných projektů chce dát fond v příštích letech včetně bankovních úvěrů zhruba tři miliardy korun. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl výkonný ředitel a předseda představenstva RSJ private equity Jan Vyhnálek.

 

Většinu investic fondu dosud tvořily realitní projekty. Nyní však chce firma ve východních Čechách stavět také energetický zdroj a rozjet výrobu produkci specializovaných výrobků založenou na nových technologiích.

"Na začátku byly pro fond atraktivní nemovitosti prodávané například developery, kteří měli problémy s financováním," uvedl šéf fondu. Projekty prodávané pod tlakem bank jsou však pro RSJ private equity atraktivní dál, dodal Vyhnálek.

Fond kupuje projekty menší až střední velikosti, do akvizice jednoho projektu nechce firma dát víc než 100 milionů korun vlastního kapitálu. "Zatím nechceme konkurovat skupinám jako je Penta nebo J&T," poznamenal ředitel RSJ private equity. Cílem fondu není ani projekty dlouhodobě vlastnit, naopak záměrem je jejich prodej do pěti let po dokončení.

V Česku má fond většinový podíl například v budovaném víceúčelovém Centru Pivovar Děčín, které nabídne k pronájmu 17.500 metrů čtverečních v 60 obchodech. Další realitní investicí fondu je nedávný nákup bytového projektu v Brně od francouzského developera Sogeprom, vzniknout tam má asi 87 bytů.

V portfoliu RSJ private equity je i projekt na africkém ostrově Zanzibar. Firma tam chce vybudovat pětihvězdičkový hotelový resort o 105 jednotkách. "Na Zanzibaru se nám podařilo scelit určité území, nyní řešíme nejlepší ekonomické řešení projektu," poznamenal manažer.

Dosavadní silné zaměření fondu na nákup realitních projektů se má změnit. "Chceme naše portfolio rozložit do více oblastí, abychom oslabili váhu realitního sektoru," uvedl Vyhnálek. Společnost má už nyní většinový podíl ve firmě Mostek energo, která chce v areálu zkrachovalé textilky Tiba u Dvora Králové vyrábět elektřinu a teplo z biomasy. Nový zdroj nemá pouze dodávat energie do sítě, ale má zásobovat také novou výrobu, kterou v areálu RSJ private equity plánuje. Konkrétně jde o produkci výrobků pro nutriční výživu, které kromě potravinářství mají najít uplatnění také ve farmacii a částečně i ve výrobě kosmetiky.

Fond také prostřednictvím investice v dalším fondu Credo Stage investuje do začínajících společností v oblasti IT (takzvaných startupů) a farmacie. Další oblastí, na kterou se chce RSJ private equity více zaměřit, jsou investice do kvalitní zemědělské půdy například v Polabí.

Fond RSJ private equity vznikl zhruba před dvěma lety pod názvem 5P uzavřený investiční fond. Na konci roku 2011 akcionáři rozhodli o změně názvu na RSJ Private Equity tak, aby se fond jasně přihlásil ke značce RSJ. Firma není přímo součástí společnosti RSJ a.s., která obchoduje na burzách a zaměřuje se na algoritmické obchodování. Obě firmy však mají společné akcionáře a sídlí v Praze.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK