Singer: Přesun dozoru může ohrozit stabilitu finančního systému

22.10.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Přesun dohledu nad finančním trhem z ČR na nadnárodní úroveň může ohrozit finanční stabilitu v Česku. Na dnešní konferenci České bankovní asociace to uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. Centrální banka přesun pravomocí ohledně dozoru nad finančním trhem na celoevropské instituce kritizuje dlouhodobě.

 

Centrální banka především kritizuje případný přesun pravomocí při zachování stejné míry odpovědnosti za stabilitu finančního trhu. Tuzemský bankovní sektor je přitom nyní podle Singera velmi stabilní, má dostatek zdrojů i kapitálu a je odolný vůči šokům.

Kriticky se ke vzniku jednotného bankovního dozoru a případnému vzniku bankovní unie vyslovil na summitu EU v minulém týdnu i premiér Petr Nečas. Podle něj vznik jednotného dozoru ohrožuje stabilitu finančního systému v ČR. Proto je podle něj země připravena případné návrhy vetovat, pokud nebude zaručena stabilita tuzemských finančních institucí.

Záruky pro ČR by podle Nečase měly být takové, aby mateřské společnosti českých bank, z nichž naprostá většina je v rukou finančních ústavů ze zemí eurozóny, nemohly v případě potíží stahovat peníze z českých dcer či si na jejich úkor vylepšovat svou bilanci. Takové pokusy se podle něj během finanční krize děly.

Prezident Václav Klaus označil celou myšlenku bankovní unie za umělé, nepřímé, nedobré řešení.

Jednotný dohled by se měl týkat zemí eurozóny, avšak mohly by se k němu připojit i další země, budou-li chtít. Jde o jeden z hlavních bodů rodící se bankovní unie. Těmi dalšími jsou společný garanční systém vkladů a fond na řešení problémů bank.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK