Partneři plynovodu South Stream uzavřeli definitivní dohodu

15.11.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Moskva /Sofia 15. listopadu (ČTK) - Ruský plynárenský gigant Gazprom uzavřel se svými evropskými partnery definitivní investiční dohodu o projektu plynovodu South Stream. Do výstavby potrubí, které bude přepravovat ruský plyn pod Černým mořem přes Balkán do západní Evropy, se zavázali investovat celkem 16 miliard eur (409 miliard Kč). Gazprom dnes také podepsal dlouho odkládanou smlouvu o výstavbě úseku tohoto plynovodu přes území Bulharska.

Gazprom by měl financovat polovinu nákladů projektu. Dalšími investory jsou francouzská EDF, italská Eni a německý Wintershall.

Partneři potvrdili, že výstavba plynovodu začne 7. prosince na ruském pobřeží Černého moře. Dohodli se také, že končit bude v Tarvisiu v severovýchodní Itálii u hranice s Rakouskem a Slovinskem namísto původně uvažovaného terminálu v Rakousku.

Zástupci Gazpromu také podepsali dohodu o výstavbě úseku South Streamu v Bulharsku, což byla poslední země, s níž musel ruský podnik takovou dohodu uzavřít. Zároveň podepsal s Bulharskem novou dohodu o dodávkách plynu na deset let, v níž Bulharsko podle premiéra Bojka Borisova získalo od 1. ledna slevu 20 procent. Konkrétní cenu Borisov neupřesnil.

South Stream by měl být uveden do provozu ve druhé polovině roku 2015 s počáteční kapacitou 15,75 miliardy krychlových metrů ročně. Do roku 2018 by měla přeprava dosáhnout plné kapacity 63 miliard metrů krychlových.

"Příspěvek South Streamu k zajištění energetické bezpečnosti v Evropě je velmi významný. Umožní nám vytvořit alternativu a zajistit trasy pro dodávky našim zákazníkům," uvedl podle agentury Reuters šéf Gazpromu Alexej Miller.

Rusko se snaží budovat nové cesty pro export svého plynu do Evropy, která je jeho hlavním trhem, aby obešel Ukrajinu a Bělorusko, s nimiž často vede spory o ceny, které ohrožují plynulou přepravu plynu. V provozu je již severní plynovod Nord Stream přes Baltské moře do Německa.

Expanze ruského exportu plynu vyvolává obavy z přílišné závislosti Evropy na Rusku. Evropská komise podporuje konkurenční projekt Nabucco pro dovoz plynu z Ázerbájdžánu. Brusel navíc vyšetřuje Gazprom ze zneužívání dominantního postavení na evropském trhu s plynem.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK