UBS dle tisku za manipulaci sazbou Libor zaplatí 450 milionů USD

03.12.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Největší švýcarská banka UBS má už zřejmě nadosah dohodu o vyrovnání s regulačními úřady ve Spojených státech a Velké Británii. Ty ji už dříve obvinily, že manipulovala klíčovou mezibankovní úrokovou sazbou Libor. Americký list The New York Times (NYT) napsal, že by UBS mohla za manipulaci zaplatit pokutu více než 450 milionů dolarů (asi 8,8 miliardy Kč).

 

Za manipulaci sazbou Libor už v červnu dostala pokutu britská banka Barclays. Té úřady po obou stranách Atlantiku vyměřily pokutu celkem 453 milionů dolarů. Barclays tak byla první bankou, která v rámci vyšetřování přistoupila na dohodu a dobrovolně zaplatila. Skandál si ale vyžádal změny v nejvyšším vedení banky.

UBS je naopak první bankou, která podezření z manipulace oznámila. Banka uvedla, že na objasnění případu spolupracuje, díky čemuž jsou k ní některé země vstřícnější a přiznaly jí podmínečnou imunitu.

Mluvčí UBS agentuře Reuters potvrdil, že banka s úřady v USA a Británii jedná, podrobnější ale být nechtěl. Sdílnější nebyl ani mluvčí britského Úřadu pro finanční služby (FSA) Christopher Hamilton, který jen zopakoval, že úřad švýcarskou banku vyšetřuje.

Ve Spojených státech se případem zabývá Komise pro obchodování s futures na komodity (CFTC) a ministerstvo spravedlnosti. Vyšetřování trvá už druhým rokem a zájem dohodnout se na vyrovnání mají i další podezřelé banky. Britská RBS minulý měsíc uvedla, že by se ráda na vyrovnání dohodla a předpokládá, že s úřady začne jednat už brzy.

Americká banka Morgan Stanley odhaduje, že celkem 11 bankovních ústavů, které jsou se skandálem spojovány, by do roku 2014 mohlo v rámci regulačních a právních řízení čelit úhrnné pokutě až 14 miliard USD (více než 272 miliard Kč).

Libor je klíčovým globálním indikátorem vývoje většiny úrokových sazeb a ovlivňuje trh v objemu až 800 bilionů dolarů (skoro 16 biliard Kč). Výše sazby stanovuje britská bankovní asociace, a to na základě dat, která jí poskytují jednotlivé banky. Systém má tudíž samoregulační charakter, který spoléhá právě na věrohodnost dat od členských bank.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK