Mzda v Ústeckém kraji se letos přiblížila průměru, činí 22.437 Kč

04.12.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Ústí nad Labem 4. prosince (ČTK) - Zaměstnanec v Ústeckém kraji bral v letošním třetím čtvrtletí v průměru 22.437 korun, proti loňsku o 1,9 procenta více. Průměrná hrubá mzda v kraji se tak přiblížila celostátnímu průměru, zaostávala za ním o 2077 korun. Vyplývá to z dnes zveřejněné statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ). Růst mezd ale vyvažuje pokles počtu zaměstnanců, který sice postihuje všechny regiony s výjimkou Prahy, v Ústeckém kraji je ale druhý nejsilnější.

Mzdy v Ústeckém kraji sice zůstávají za celostátním průměrem 24.514 korun, jenže ten zvedá Praha s 31.492 korunami. Ve srovnání 14 českých regionů patří Ústecký kraj dlouhodobě spíše mezi průměrné, aktuálně jsou tam mzdy sedmé nejvyšší. Vloni byl rozdíl mezi krajskou a celostátní průměrnou mzdou 2149 korun, za poslední rok se tedy zmenšil o 72 korun. V posledních letech přitom platil obrácený trend a region zaostával. Před čtyřmi lety, ve třetím kvartálu roku 2008, byla krajská mzda na úrovni 92,6 procent celostátního průměru, teď je to jen 91,5 procenta.

Platy v celém Česku v poslední době rostou jen o málo a nevyrovnávají ani inflaci. Hodně k tomu přispívá stagnace průměrné mzdy v Praze, tu ale zřejmě způsobuje migrace pracovníků, kteří obsazují v Praze hůře placená místa a růst mezd tedy brzdí. Zaměstnanců tam dlouhodobě přibývá, zatímco v regionech pozoruje ČSÚ úbytek. Podle některých odborníků to může být způsobeno postupnou centralizací některých firem, které ruší místa v regionech a nahrazují je zaměstnanci v Praze.

V Ústeckém kraji podle statistiků ubylo během posledního roku 7600 zaměstnanců a proti roku 2010 dokonce 12.400 zaměstnanců. Meziroční pokles činí 3,1 procenta, což je po Karlovarském kraji druhý nejprudší pokles z celého Česka. V konečném důsledku by si tak zaměstnanci rozdělovali dokonce menší sumu peněz. Celkem firmy v kraji podle ČSÚ zaměstnávají asi 242.600 lidí.

Nadprůměrné výdělky platí v regionu zaměstnancům hlavně chemické, těžařské a strojírenské podniky. Měsíční výdělky kolem 30.000 korun třeba dostávají zaměstnanci TOS Varnsdorf nebo litvínovského Unipetrolu. Nejlépe platícím z velkých zaměstnavatelů byl podle loňské ankety ČTK teplický výrobce plochého skla AGC. Tisícovka jeho zaměstnanců vloni brala v průměru 40.804 korun, hlavně díky ročním odměnám. Čtyřicetitisícovou hranici překročily tamní mzdy vůbec poprvé, v minulých letech byly kousek pod ní.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK