Polsko chce snížit roli soukromých fondů v penzijním systému

26.06.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Varšava 26. června (ČTK) - Polská vláda navrhuje, aby se snížila role soukromých fondů v polském státním důchodovém systému. Řekl to dnes tamní ministr financí Jacek Rostowski. Vyloučil však, že by tyto fondy byly ze systému úplně vyloučeny, jak se obávaly finanční trhy. O konečné podobě navrhovaných změn, které budou předloženy ke schválení parlamentu, by měla za několik týdnů rozhodnout vláda.

Ministr doporučil přesun některých aktiv ze soukromých fondů na stát. Tento krok by snížil veřejný dluh a poskytl by vládě větší prostor k výdajům na podporu hospodářského růstu.

Opatření jsou podle agentury Reuters navržena tak, aby nevyvolala paniku na finančních trzích. Ty se obávají, že přílišné omezení soukromých penzijních fondů by mohlo snížit investice na polském dluhopisovém a akciovém trhu, kde tyto fondy patří mezi hlavní hráče.

Hlavní index varšavské akciové burzy WIG 20 se dnes kvůli obavám z penzijní reformy propadl na roční minimum. Později však část ztrát smazal, protože finanční trhy zjistily, že navrhované změny jsou mírnější, než se očekávalo.

"Nejsou tu žádné radikální kroky, což je dobrá zpráva," uvedl analytik Grzegorz Maliszewski ze společnosti Millennium Bank. Samotné soukromé penzijní fondy však tvrdí, že navrhované reformy budou znamenat jejich pomalou smrt. Tyto fondy nyní vlastní aktiva v hodnotě 280 miliard zlotých (1,7 bilionu Kč), což odpovídá zhruba pětině polského hrubého domácího produktu.

Polsko zavedlo soukromý penzijní systém v roce 1999 jako doplněk státního průběžného systému. Šéf polské komory penzijních fondů Wojciech Nagel už v březnu sdělil, že fondy se obávají, že vláda bude chtít jejich majetek získat. Varoval, že takový krok by poškodil akciový trh i celou ekonomiku.

Vláda popírá, že reforma penzijního systému je důsledkem snahy státu o získání finančních prostředků. Tvrdí, že systém v současné podobě není k důchodcům férový a dostatečně nepodporuje hospodářský růst.

V České republice letos odstartovala vládní důchodová reforma, díky níž si mohou lidé přesměrovat tři procentní body ze sociálních odvodů do svého spoření u soukromých fondů. Přidat k tomu ale musí ze svého ještě částku rovnající se dvěma procentním bodům. Tato reforma však čelí kritice ze strany opozice a například ČSSD už avizovala, že její příští vláda reformu zruší.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK