Vklady do 250.000 australských dolarů (4,4 milionu Kč) budou podle severu BBC podléhat dani ve výši 0,05 procenta. Daň bude uvalena na banky, nikoli na majitele vkladů. Banky však varovaly, ze náklady by se v konečném výsledku mohly přesunout právě na jejich zákazníky.
Australská vláda dnes rovněž zhoršila výhled domácí ekonomiky. Hrubý domácí produkt se ve finančním roce končícím v červnu 2014 podle nové prognózy zvýší pouze o 2,5 procenta místo dříve předpokládaného nárůstu o 2,75 procenta.
Vláda rovněž upozornila, že prudký růst v těžařském sektoru, za kterým stála poptávka z Číny, skončí, což bude mít negativní dopad na firemní zisky a zvýší nezaměstnanost.
"Austrálie prochází ekonomickou transformací. Ne krizí, ale transformací, která vyžaduje pečlivou hospodářskou politiku," uvedl australský ministr finančních služeb Chris Bowen. "V budoucnosti budou muset být motorem ekonomiky sektory mimo těžební průmysl," dodal.
Vláda rovněž zvýšila odhad rozpočtového deficitu pro tento finanční rok na 30 miliard australských dolarů z dříve předpokládaných 18 miliard. Cílem kabinetu je dosáhnout do finančního roku 2016/2017 rozpočtového přebytku, napsala agentura Reuters.
pmh ank



Test Volkswagen Caravelle Long 2.0 TDI 4Motion: Mikrobus do nepohody
Malý náklaďáček mnoha jmen: Škoda/Aero/Praga (A) 150 byla nedoceněným československým dříčem
Řidička uvízla na železničním přejezdu, rychlík ji minul jen o kousek
Brzdná dráha delší až o deset metrů. Hlavně levné pneumatiky z východní Asie jsou pro řidiče rizikové
Test Renault Symbioz: S novým hybridem jezdí svižně a se spotřebou legendárního té-dé-íčka
