Mnohé občanky pozbudou platnosti

26.06.2006 | , Finance.cz
FinTriky


Už nějakou dobu nám na cestě po zemích evropských postačí namísto cestovního pasu pouze občanka. Alespoň po těch unijních. Podívejme se na tento základní identifikační doklad podrobněji …

Téma týdne: Vyřízení dokladů krok za krokem

Občanský průkaz je povinen mít občan České republiky, který dosáhl věku 15 let a má na našem území trvalý pobyt. Za posledních několik let byl ve vydávání těchto dokladů neuvěřitelný chaos, což dokazuje množství stále platných vzorů. Ještě dnes není problém narazit na desítky let starou knížečku načervenalé barvy, která sice již pozbyla platnosti, ovšem její majitelé propásli termín výměny. Poslední změny v legislativě a hlavně vstup do EU a přizpůsobení se standardům evropských dokladů totožnosti se strojově čitelnou zónou vnesly do této oblasti určitý řád.

Kdo, kdy a kam se obrátit
O vydání občanského průkazu žádá občan starší 15 let, nebo jeho zákonný zástupce nejdříve však 60 dnů před dosažením 15 let, nejpozději v den dosažení 15 let jeho věku. Se žádostí se obrací na obecní úřad obce s rozšířenou působností příslušný podle místa trvalého pobytu, v Praze na úřad městské části Prahy 1 až 22, v Brně, Ostravě a Plzni na magistrát. Žádost musí být na originálním tiskopisu a nesmí být pomačkaná, přeložená nebo jinak znehodnocená.

Co si přinést s sebou
Společně s vyplněnou žádostí je třeba na úřadě předložit:

  • jednu fotografii (o rozměrech 35 x 45 mm odpovídající současné podobě), je-li vydáván občanský průkaz se strojově čitelnými údaji anebo dvě fotografie v případě občanky bez strojově čitelných údajů
  • doklady stanovené zákonem (podrobné informace k těmto dokladům najdete na internetové stránce Ministerstva vnitra www.mvcr.cz)
  • další doklady osvědčující skutečnosti, o nichž se do občanského průkazu zapisují údaje na žádost občana anebo údaje potřebné k odstranění rozporů zjištěných v údajích uvedených na žádosti s údaji vedenými v informačním systému evidence obyvatel nebo v evidenci občanských průkazů

Poplatky, lhůty
Za vydání nového občanského průkazu za průkaz poškozený, zničený, ztracený, odcizený nebo za průkaz obsahující neoprávněně provedené zápisy, anebo vydání občanského průkazu na žádost občana z důvodu zápisu nepovinně zapisovaných údajů, popřípadě z jiného osobního důvodu se platí správní poplatek 100 Kč. Pokud občan žádá vydání nového průkazu z důvodu provedení změn povinných údajů a současně jsou provedeny i zápisy nepovinných údajů na žádost občana, poplatek se neplatí. Občanský průkaz bude vydán do 30 dnů od předložení všech dokladů potřebných pro jeho vydání.

Platnost dokladů totožnosti
POZOR!!!
Občanské průkazy bez strojově čitelných údajů pozbývají platnosti nejpozději dnem 31. prosince 2008 dle následujícího schématu:

  • Občanské průkazy vydané do 31. prosince 1996 => platnost končí 31. prosince 2006
  • Občanské průkazy vydané do 31. prosince 1998 => platnost končí 31. prosince 2007
  • Občanské průkazy vydané do 31. prosince 2003 => platnost končí 31. prosince 2008

Cestování po Evropě
Od předloňského května jsme se stali členy unijního spolku, což nás opravňuje cestovat do států EU pouze s občanským průkazem. Ovšem ne každá občanka je platným cestovním dokladem. Jak uvádí webové stránky Ministerstva vnitra, od začátku letošního roku lze k cestám do států Evropské unie používat pouze občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, který je vydávány od druhé poloviny roku 2000.

Pozor na legislativní prohřešky!
Už se vám někdy stalo, že po vás při vstupu do objektu chtěli občanský průkaz jako zástavu a vy jste tomuto požadavku vyhověli? Pak vězte, že jde o porušení zákona jednak ze strany vaší, ale také ze strany oné instituce (nebo např. ochranky objektu) zástavu požadující! Zákon o občanských průkazech totiž v § 2 říká, že tento doklad je zakázáno ponechávat a přijímat jako zástavu a odebírat jej při vstupu do objektů nebo na pozemky. Pokud tedy vydáváte občanku z ruky, buďte obezřetní.

Zdroj informací: www.mvcr.cz

Další finanční tipy a triky najdete na www.finance.cz/aktuality.

Autor článku

Lukáš Buřík  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FinTriky