Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...

23.06.2017 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


Plno lidí žije v domnění, že invalidní důchod a práce nejdou k sobě. Není tomu ale úplně tak. Někteří si vydělávají i prostřednictvím hlavního pracovního poměru, a to bez úhony. Jak je to možné?

Invalidní důchod je jakousi finanční kompenzací sníženého pracovního nasazení, kvůli kterému si občan nemůže řádně vydělávat na základě zdravotních důvodů. S 1. a 2. stupněm ID se jedná jen o částečné nahrazení příjmu.

Jaké máme stupně invalidity?

 1. stupeň – míra poklesu práceschopnosti o 35-49 %
 2. stupeň – míra poklesu práceschopnosti o 50-69 %
 3. stupeň – míra poklesu práceschopnosti o 70 % a více

Podmínky nároku na ID

 • Dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav zamezující soustavné výdělečné činnosti, což musí občan doložit na základě lékařského posudku.*
 • Věk pod 65 let
 • Získání potřebné doby pojištění

*rozhodnutí komise může ovlivnit i případné neplnění požadavků lékaře v rámci léčby. Např. nedocházení na terapie, neuskutečněná doporučená hospitalizace apod.

Jak je to s dobou pojištění?

Účast na důchodovém pojištění je potřebná pro všechny penze a invalidní důchod nevyjímaje. Platí jej buď zaměstnavatel v rámci sociálního pojištění anebo úřad práce v případě evidence. OSVČ jej odvádí sami. Požadavky délky účasti se liší na základě věku.

 • Do 20 let méně než rok
 • 20-22 let minimálně 1 rok
 • 22-24 let minimálně 2 roky
 • 24-26 let minimálně 3 roky
 • 26-28 let minimálně 4 roky
 • 28 let a více minimálně 5 let
 • 38 let a více minimálně 10 let

Jak se počítá invalidní důchod

Celková měsíční suma se počítá ze dvou složek:

Základní výměra – platí stejně pro každého občana. V roce 2017 dosahuje na 2550 korun měsíčně.

Procentní výměra – zohledňuje odpracované roky včetně průměrné hrubě mzdy za rozhodné období, druh postižení a ID stupeň. Dále pak hraje roli i dopočetná doba.**

**Dopočetná doba je období, které se počítá ode dne vzniku invalidity až po dosažení důchodového věku.

Můžou invalidní důchodci pracovat?

Nejen, že s invalidním důchodem můžeme pracovat, ale teoreticky bychom i měli, a to opět kvůli důchodovému pojištění. To se nám automaticky započítává pouze v případě 3. stupně ID. Na částečný invalidní důchod se nevztahuje. Získáme ho pouze plný pracovním úvazkem anebo polovičním. U DPP a DPČ není odváděno a OSVČ si jej platí sami. V případě evidence jej za nás bude hradit úřad práce.

Pokud si jako invalidní důchodci máme vydělávat, je dobré vědět, že výše příjmu by nás dle zákona nijak omezovat neměla. Daleko stěžejnější je ale typ naší práce. Osoba, která má snížení pracovní schopnosti o 80%, bude asi stěží dělat na HPP dvanáctihodinové směny. Člověk se sníženou mobilitou zase pravděpodobně nebude moci vykonávat např. práci skladníka. A občan, který se léčí s psychickými problémy, zase nebude dělat extrémně stresující práci.

Komise a sociální úřad budou k těmto faktorům přihlížet. Naše pracovní zatížení by zkrátka mělo odpovídat našemu zdravotnímu stavu, i co se týče počtu odpracovaných hodin. Komise a sociální úřad budou k těmto faktorům přihlížet.

A co minimální mzda?

Hrubá minimální mzda pro invalidního důchodce činí 9 300 Kč měsíčně nebo 55,10 Kč na hodinu. Výhodou může být, že všechna ,,idečka“ mají ze zákona právo na vyšší úlevu na daních.

Kde mohou OZP a lidi s ID pracovat?

Dalo by se říct, že kdekoliv, kde je vezmou. Faktem ale je, že český trh práce není a pravděpodobně ještě dlouho nebude připraven vytvořit každému zdravotně znevýhodněnému podmínky, ve kterých by mohl alespoň částečně vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.

Naštěstí ale již dnes existují některá zaměstnání, která jsou určena výhradně pro OZP. Najít můžeme zároveň i inzeráty, kde je práce nabízena pouze osobám s ID. Obvykle je nabízí právě pracovní úřad, hledat je můžete i přes portály pracovních míst, např. flek.cz. Další možností jsou pak chráněné dílny, kde zdravotně postižení vyrábějí nejrůznější předměty, které se pak prodávají za účelem zisku.

Jednou z dalších možností je pak práce u sociální firmy. Sociální firma anebo podnik je společnost, která se snaží vytvářet pracovní příležitosti pro OZP a lidi s ID. Práci si často mohou přizpůsobit svým potřebám.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 69 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY