Vrácení daní 2018 - kdy dostanete daňový přeplatek?

25.04.2018 | , Finance.cz
DANĚ


Daňový přeplatek je skvělá věc, konečně jednou stát platí něco nám. Tak kdy se toho letošního daňového přeplatku a bonusu dočkáte?

Před pár týdny byl termín pro odevzdání daňového přiznání. Spočítali jste si, vyplnili formuláře a s radostí včas zanesli na finanční úřad. Zároveň se začali hned těšit, protože jste si letos konečně mohli dát děti do daní, a vyšel vám tak příjemný daňový bonus. Nebo jste pracovali nepravidelně a díky základní daňové slevě na poplatníka vám vyšla daňová vratka. Takže se už skoro měsíc těšíte na peníze vyplacené od finančního úřadu v rámci daňové vratky, ale složenka ještě nepřišla a v bance na účtu je taky vymeteno. Stejně tak se na daňový přeplatek každé jaro těší zaměstnanci, kterým zaměstnavatel provedl roční zúčtování daně. Pojďme se podívat, jaké jsou pro vyplácení přeplatku termíny a kdy byste měli mít peníze na účtu.

Pro vyplacení přeplatku má stát k dispozici 30denní lhůtu. To je lhůta pro odeslání peněz, pro připsání na váš učet pak musíte případně vyčkat ještě pár dní, než se zúčtuje mezibankovní převod. Konkrétní data jsou pro letošní rok takováto:

 

Termín pro přiznání daní

Termín vrácení přeplatku daně

Zaměstnanec a roční zúčtování daně

15. února 2018

Výplata za březen, tedy v dubnu 2018

Podání daňového přiznání

3. dubna 2018

4. května 2018

Pozdější odevzdání daňového přiznání

2. července 2018

1. srpna 2018

Dodatečné daňové přiznání

V měsíci zjištění chyby

Koncem druhého měsíce následujícím po odevzdání (tedy za 2 – 3 měsíce)

  V měsíci následujícím po zjištění chyby Koncem následujícího měsíce (tedy 1 – 2 měsíce po podání)

Pamatujte také na to, že o daňovou vratku musíte zažádat.

Přeplatek na dani – termín pro vrácení u ročního zúčtování daně

Přeplatek na dani je zaměstnanci spočítán zaměstnavatelem a mzdovou účtárnou, stačí, když do 15. 2. doloží veškeré náležitosti nutné k ročnímu zúčtování daně a o toto zúčtování požádá. Zaměstnavatel má poté čas do 15. 3. provést roční zúčtování daně a přeplatek na dani vyplácí zaměstnanci v březnové výplatě v obvyklém termínu. Tento přeplatek byste tak měli dostat zhruba do poloviny dubna.

Pozn.: Daňový bonus na děti dostává zaměstnanec vyplácen v každoměsíční mzdě, pokud mu vznikl a pokud dodal veškeré náležitosti na začátku roku do mzdové účtárny.

Přeplatek na dani a daňový bonus – kdy ho dostane OSVČ

OSVČ a také zaměstnanci, kteří museli nebo chtěli podat daňové přiznání, mají povinnost daňové přiznání podat do konce března. V letošním roce termín díky velikonočním svátkům připadl na úterý 3. dubna. Od této chvíle mají finanční úřady 30 dnů na zpracování daňového přiznání a žádosti o přeplatek či bonus. Po uplynutí tohoto termínu musí být peníze odeslány z účtu na účet poplatníka. Zhruba 2 dny může ještě trvat převedení peněz, každopádně nejpozději na začátku května byste měli mít daňový přeplatek na účtu nebo složenku s přeplatkem v poštovní schránce.

Daňový přeplatek u pozdějšího odevzdání daňového přiznání

Pokud vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce a tuto skutečnost jste řádně doložili finančnímu úřadu do termínu řádného odevzdání daňového přiznání (tedy 3. 4. 2018), tak termínem pro odevzdání daňového přiznání je začátek července, který připadá letos na neděli, takže termínem je 2. 7. 2018. Poté má finanční úřad opět 30denní lhůtu a peníze by měl poslat nejpozději 1. 8. na váš účet. Případný přeplatek na dani tak dostanete první srpnový týden.

Dodatečné daňové přiznání a přeplatek na dani

Dodatečné daňové přiznání odevzdáváte po tom, co jste zjistili chybu ve svých přiznaných daních. Platí povinnost, že dodatečné daňové přiznání musíte odevzdat nejpozději v měsíci následujícím po měsíci, ve kterém jste zjistili chybu. Dodatečné daňové přiznání musíte podat, pokud vám zjištěná chyba snižovala daňovou povinnost, tedy na daních jste měli zaplatit více. V takovém případě musíte podat dodatečné daňové přiznání a zároveň doplatit daň. Dodatečné daňové přiznání můžete podat i v případě, kdy jste si naopak napočítali daně menší a zaplatili jste na daních více, než jste měli. V takovém případě je vaším právem o přeplatek na dani zažádat, ale povinností to není. Každopádně se vyplatí podat dodatečné daňové přiznání a zároveň zažádat o vyplacení přeplatku. Kdy vám ho finanční úřad vrátí zpátky?

Záleží na tom, kdy jste odevzdali dodatečné daňové přiznání. Pokud jste uvedli jako měsíc zjištění chyby předcházející měsíc a dodatečné daňové přiznání podali do termínu pro dodatečné daňové přiznání, tak přeplatek dostanete vyplacen během následujícího měsíce. Pokud jste zjistili chybu a zároveň v tom daném měsíci i podali dodatečné daňové přiznání, tak přeplatek vám finanční úřad vyplatí až koncem druhého měsíce, který následuje po podání tohoto dodatečného daňového přiznání.


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 9 krát

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.