Vrácení daní 2020 - kdy dostanete daňový přeplatek?

17.01.2020 | , Finance.cz
DANĚ


Daňový přeplatek je skvělá věc, konečně jednou stát platí něco nám. Tak kdy se toho letošního daňového přeplatku a bonusu dočkáte?

V polovině února budeme podepisovat roční zúčtování daně a prvního dubna odevzdávat daňové přiznání. Spočítáte to, vyplníte a radostně zanesete na finanční úřad. Zároveň se začnete hned těšit, protože vám vyšel příjemný daňový přeplatek. Pracovali jste nepravidelně a díky základní daňové slevě na poplatníka vám vyšla daňová vratka. Těšíte se, jen nevíte, kdy vám peníze od státu přijdou? Pojďme se podívat, jaké jsou pro vyplácení přeplatku termíny a kdy byste měli mít peníze na účtu.

Pro vyplacení přeplatku má stát k dispozici 30denní lhůtu. To je lhůta pro odeslání peněz, pro připsání na váš učet pak musíte případně vyčkat ještě pár dní, než se zúčtuje mezibankovní převod. Konkrétní data jsou pro letošní rok:

 

Termín pro přiznání daní

Termín vrácení přeplatku daně

Zaměstnanec a roční zúčtování daně

17. února 2020

Výplata za březen, tedy v dubnu 2020

Podání daňového přiznání

1. července 2020

31. července 2020

Pozdější odevzdání daňového přiznání

1. července 2020

31. července 2020

Dodatečné daňové přiznání

V měsíci zjištění chyby

Koncem druhého měsíce následujícím po odevzdání (tedy za 2 – 3 měsíce)

  V měsíci následujícím po zjištění chyby Koncem následujícího měsíce (tedy 1 – 2 měsíce po podání)
 

Přeplatek na dani – termín pro vrácení u ročního zúčtování daně

Přeplatek na dani je zaměstnanci spočítán zaměstnavatelem a mzdovou účtárnou, stačí, když do 17. 2. doloží veškeré náležitosti nutné k ročnímu zúčtování daně a o toto zúčtování požádá. Zaměstnavatel má poté čas do 17. 3. provést roční zúčtování daně a přeplatek na dani vyplácí zaměstnanci v březnové výplatě v obvyklém termínu. Tento přeplatek byste tak měli dostat zhruba do poloviny dubna.

Pozn.: Daňový bonus na děti dostává zaměstnanec vyplácen v každoměsíční mzdě, pokud mu vznikl a pokud dodal veškeré náležitosti na začátku roku do mzdové účtárny.

Přeplatek na dani a daňový bonus – kdy ho dostane OSVČ

OSVČ a také zaměstnanci, kteří museli nebo chtěli podat daňové přiznání, mají povinnost daňové přiznání podat obvykle do začátku dubna.

Nicméně kvůli epidemii koronaviru se termín podání daňového přiznání posouvá až na středu prvního července. Od této chvíle mají finanční úřady 30 dnů na zpracování daňového přiznání a žádosti o přeplatek či bonus. Po uplynutí tohoto termínu musí být peníze odeslány z účtu na účet poplatníka. Zhruba 2 dny může ještě trvat převedení peněz, každopádně nejpozději na začátku srpna byste měli mít daňový přeplatek na účtu nebo složenku s přeplatkem v poštovní schránce.

Daňový přeplatek u pozdějšího odevzdání daňového přiznání

Rok 2020 je výjímečný kvůli epidemii koronaviru. Nicméně pokud vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce a tuto skutečnost jste řádně doložili finančnímu úřadu do termínu řádného odevzdání daňového přiznání (tedy 1. 4. 2020), tak termínem pro odevzdání daňového přiznání je začátek července, který připadá letos na středu 1. 7. 2020. Poté má finanční úřad opět 30denní lhůtu a peníze by měl poslat nejpozději 31. 7. na váš účet. Případný přeplatek na dani tak dostanete první srpnový týden.

Dodatečné daňové přiznání a přeplatek na dani

Dodatečné daňové přiznání odevzdáváte po tom, co jste zjistili chybu ve svých přiznaných daních. Platí povinnost, že dodatečné daňové přiznání musíte odevzdat nejpozději v měsíci následujícím po měsíci, ve kterém jste zjistili chybu. Dodatečné daňové přiznání musíte podat, pokud vám zjištěná chyba snižovala daňovou povinnost, tedy na daních jste měli zaplatit více. V takovém případě musíte podat dodatečné daňové přiznání a zároveň doplatit daň. Dodatečné daňové přiznání můžete podat i v případě, kdy jste si naopak napočítali daně menší a zaplatili jste na daních více, než jste měli. V takovém případě je vaším právem o přeplatek na dani zažádat, ale povinností to není. Každopádně se vyplatí podat dodatečné daňové přiznání a zároveň zažádat o vyplacení přeplatku. Kdy vám ho finanční úřad vrátí zpátky?

Záleží na tom, kdy jste odevzdali dodatečné daňové přiznání. Pokud jste uvedli jako měsíc zjištění chyby předcházející měsíc a dodatečné daňové přiznání podali do termínu pro dodatečné daňové přiznání, tak přeplatek dostanete vyplacen během následujícího měsíce. Pokud jste zjistili chybu a zároveň v tom daném měsíci i podali dodatečné daňové přiznání, přeplatek vám finanční úřad vyplatí až koncem druhého měsíce, který následuje po podání tohoto dodatečného daňového přiznání.


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 147 krát

Články ze sekce: DANĚ