Vrácení daní za rok 2021 - kdy dostanete daňový přeplatek?

21.02.2022 | , Finance.cz
DANĚ


Daňový přeplatek je skvělá věc, konečně jednou stát platí něco nám. Tak kdy se toho letošního daňového přeplatku a bonusu dočkáte?

V polovině února budeme podepisovat roční zúčtování daně a ze začátku května či června odevzdávat daňové přiznání. Spočítáte to, vyplníte a radostně zanesete na finanční úřad. Zároveň se začnete hned těšit, protože vám vyšel příjemný daňový přeplatek. Pracovali jste nepravidelně a díky základní daňové slevě na poplatníka vám vyšla daňová vratka. Těšíte se, jen nevíte, kdy vám peníze od státu přijdou? Pojďme se podívat, jaké jsou pro vyplácení přeplatku termíny a kdy byste měli mít peníze na účtu.

Pro vyplacení přeplatku má stát k dispozici 30denní lhůtu. To je lhůta pro odeslání peněz, pro připsání na váš učet pak musíte případně vyčkat ještě pár dní, než se zúčtuje mezibankovní převod. Konkrétní data jsou pro letošní rok:

 

Termín pro přiznání daní

Termín vrácení přeplatku daně

Zaměstnanec a roční zúčtování daně

15. února 2022

Výplata za březen, tedy v dubnu 2022

Podání daňového přiznání

fyzicky 1. dubna 2022
elektronicky 2. května 2022

fyzicky 1. května 2022
elektronicky 1. června 2022

Pozdější odevzdání daňového přiznání

1. července 2022

31. července 2022

Dodatečné daňové přiznání

V měsíci zjištění chyby

Koncem druhého měsíce následujícím po odevzdání (tedy za 2 – 3 měsíce)

  V měsíci následujícím po zjištění chyby Koncem následujícího měsíce (tedy 1 – 2 měsíce po podání)

Přeplatek na dani – termín pro vrácení u ročního zúčtování daně

Přeplatek na dani je zaměstnanci spočítán zaměstnavatelem a mzdovou účtárnou, stačí, když do 15. 2. doloží veškeré náležitosti nutné k ročnímu zúčtování daně a o toto zúčtování požádá. Zaměstnavatel má poté čas do 15. 3. provést roční zúčtování daně a přeplatek na dani vyplácí zaměstnanci v březnové výplatě v obvyklém termínu. Tento přeplatek byste tak měli dostat zhruba do poloviny dubna.

Pozn.: Daňový bonus na děti dostává zaměstnanec vyplácen v každoměsíční mzdě, pokud mu vznikl a pokud dodal veškeré náležitosti na začátku roku do mzdové účtárny.

Přeplatek na dani a daňový bonus – kdy ho dostane OSVČ

OSVČ a také zaměstnanci, kteří museli nebo chtěli podat daňové přiznání, mají povinnost daňové přiznání podat fyzicky do pátku 1. dubna, elektronicky pak až do pondělí 2. května 2022.

Prominutí úroků z prodlení a pokuty za opožděné podání

Úředníci bývají vstřícní při drobném opoždění v rámci několika dní, ale nejde na to spoléhat a proto daňové přiznání podejte dříve.

Daňový přeplatek u pozdějšího odevzdání daňového přiznání

Pokud vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce, tak termínem pro odevzdání daňového přiznání je začátek července, který připadá letos na pátek 1. 7. 2022. Poté má finanční úřad opět 30denní lhůtu a peníze by měl poslat nejpozději 31. 7. na váš účet. Případný přeplatek na dani tak dostanete první srpnový týden.

Dodatečné daňové přiznání a přeplatek na dani

Dodatečné daňové přiznání odevzdáváte po tom, co jste zjistili chybu ve svých přiznaných daních. Platí povinnost, že dodatečné daňové přiznání musíte odevzdat nejpozději v měsíci následujícím po měsíci, ve kterém jste zjistili chybu. Dodatečné daňové přiznání musíte podat, pokud vám zjištěná chyba snižovala daňovou povinnost, tedy na daních jste měli zaplatit více. V takovém případě musíte podat dodatečné daňové přiznání a zároveň doplatit daň. Dodatečné daňové přiznání můžete podat i v případě, kdy jste si naopak napočítali daně menší a zaplatili jste na daních více, než jste měli. V takovém případě je vaším právem o přeplatek na dani zažádat, ale povinností to není. Každopádně se vyplatí podat dodatečné daňové přiznání a zároveň zažádat o vyplacení přeplatku. Kdy vám ho finanční úřad vrátí zpátky?

Záleží na tom, kdy jste odevzdali dodatečné daňové přiznání. Pokud jste uvedli jako měsíc zjištění chyby předcházející měsíc a dodatečné daňové přiznání podali do termínu pro dodatečné daňové přiznání, tak přeplatek dostanete vyplacen během následujícího měsíce. Pokud jste zjistili chybu a zároveň v tom daném měsíci i podali dodatečné daňové přiznání, přeplatek vám finanční úřad vyplatí až koncem druhého měsíce, který následuje po podání tohoto dodatečného daňového přiznání.

Vratka na dani

Zdroj: Shutterstock

Změny u přeplatku v roce 2021

Největší změna se týká minimální částky, jakou vám finanční úřad vrátí, od roku 2021 se vrací přeplatky pouze v hodnotě 200 Kč nebo vyšší.

Nově také bude možné, aby vám finanční úřad vrátil přeplatek v hotovosti, a to maximálně do výše 1 000 Kč.

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 203 krát

Články ze sekce: DANĚ