Práce na dohodu v roce 2019

29.11.2018 | , Finance.cz
DANĚ


Práce na některou z pracovních dohod je oblíbenou formou přivýdělku. V příštím roce se ovšem změní několik zásadních parametrů, které ovlivní výši čistých výdělků při práci na DPP nebo DPČ. Jaké jsou tedy změny v příštím roce?

Práce na dohodu

Pokud se řekne práce na dohodu, tak jde o práci na základě některé ze dvou dohod: dohoda o pracovní činnost a dohoda o provedení práce. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Dohoda o pracovní činnosti = DPČ je pracovní dohoda uzavřená na maximální počet 20 pracovních hodin týdně.
  • Dohoda o provedení práce = DPP je pracovní smlouva, která umožňuje pracovat maximálně 300 hodin pro jednoho zaměstnavatele za rok.

Celkově jsou tyto pracovní dohody určené pro částečné a minimální pracovní doby. Jejich výhodou je fakt, že do určité hranice není nutné platit odvody na sociální a zdravotní pojištění. Tyto odvody do limitních částek neplatí ani zaměstnanec ani zaměstnavatel, a náklady na práci jsou tak nižší.

Z hlediska zaměstnance se tyto dohody vyplatí většinou v okamžiku, kdy jde pouze o přivýdělek a pracovník má uzavřenou normální pracovní smlouvu i jinde. 

Práce na dohodu se také vyplatí státním pojištěncům, tedy osobám, za které platí zdravotní pojištění stát. V praxi jde nejčastěji o starobní důchodce, o studenty, o ženy na mateřské a osoby pobírající rodičovský příspěvek.

Nezapomeňte: Pokud by byla práce na dohodu s výdělkem do limitu odvodů na zdravotní a sociální pojištění vaší jedinou pracovní smlouvou, tak platí, že z hlediska zákona jste považováni za osobu bez zdanitelných příjmů a jako takový jste povinni si platit zdravotní pojištění jako OBZP.

Jak se daní práce na dohodu

(foto: Shutterstock)


V roce 2019 nás čekají dvě základní změny týkající se zdanění práce na dohodu


Zvyšuje se limit pro dohodu o pracovní činnosti

Při práci na dohodu jsou stanoveny zákonné limit. Do této výše výdělku se z práce na dohodu neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Díky tomu je přivýdělek do limitu výhodný jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele, protože snižuje celkové náklady na práci.

Limity jsou následující:

  • U DPP je limitem hranice 10 tisíc korun, přičemž přivýdělek za 10 000 je do limitu, hrubá mzda 10 001 a více je už nad limitem a je nutno platit povinné odvody.
  • U DPČ je limitem hranice 3 000 Kč (v roce 2018 bylo limitem 2 500 Kč), přičemž výdělek za 2 999 Kč je do limitu, výdělek 3 000 Kč už je nad limitem a bude vám strženo sociální i zdravotní pojištění.

Díky růstu hranice u DPČ je tak tato smlouva vhodnější pro vyšší objem práce, a zvyšuje se tak čistá mzda při výdělku do 3 000 Kč.

Růst zdravotního pojištění : 1 803 Kč pro OBZP

Velikost minimálního zdravotního pojištění, tedy částka, kterou platí osoby bez zdanitelných příjmů, ovlivňuje výši čistých výdělků na DPP i DPČ. V roce 2019 minimální zdravotní pojištění poroste o 156 korun na 1 803. Tuto částku musí platit nejen osoby, které nemají žádnou pracovní smlouvu, ale často právě i ty osoby, které mají pouze práci na některou z pracovních dohod.

U dohod může dojít ke třem různým situacím:

(1) Výdělek je u dohody nižší než zákonný limit. Zákonný limit je u DPČ 3 000 Kč, u DPP pak 10 000 Kč. Při výdělku do této hranice nejsou placeny odvody na sociální ani zdravotní pojištění. V takovém případě jsou zaměstnanci na tyto dohody z pohledu placení zdravotního pojištění vlastně OBZP a musí si platit minimální výši pojistného, která se v roce 2019 zvýší na 1 803 Kč.

(2) Výdělek za práci na dohodu je vyšší než limit, ale stále nižší než minimální mzda. Minimální mzda pro rok 2019 byla stanovena na výši 13 350 Kč. Pokud si při práci na dohodu vyděláte méně, je vaší povinností doplatit zdravotní pojištění do minimální výše 1 803 Kč. Pokud tedy pracujete na některou z dohod, výdělek máte nad limitem, ale také pod výší minimální mzdy, tak vám od nového roku bude zaměstnavatel strhávat více na zdravotním pojištění a vaše čistá mzda bude nižší.

(3) Pokud si na některou z dohod vyděláte více, než bude v roce 2019 minimální mzda, tedy více než 13 350 Kč, tak se na vašich daních, sociálních ani zdravotních odvodech nic nemění. Vaše čistá mzda bude stejná jako v roce 2018.


Pořád si nejste jistí, jak se daní práce na dohodu? Podívejte se na praktické příklady a výpočty v našich článcích.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 39 krát

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.