Kdy budou zmrzlí muži - Pankrác, Servác a Bonifác

02.05.2021 | , Finance.cz
Spotřebitel


Léto sice nastupuje mnohdy už v dubnu, ale to neznamená, že by ráno nemrzlo. Z rychlých změn počasí nemají radost zemědělci, kterým ranním mrazíky ničí úrodu. Navíc v květnu přichází ledoví muži, co to znamená pro počasí?

Lidové pranostiky vycházely vždy z bedlivého pozorování okolí a přírody. Počasí se prostě každý rok víceméně opakovalo, a tak vznikla řada přísloví, která komentují počasí. Březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem. A v květnu hned na to: Svatí Pankráci, Serváci a Bonifáci, vás se bojí všici sedláci. Ledoví muži spalují mrazem ovoce.

Tři svatí, Pankrác, Servác a Bonifác, jsou v první půlce května. Obvykle to bývaly dny, kdy přestávalo v ranních hodinách mrznout a byl nejvyšší čas zaset na poli.

  • Pankrác - středa 12. 5. 2021
  • Servác - čtvrtek 13. 5. 2021
  • Bonifác - pátek 14. 5. 2021

V dnešní době to až tak neplatí, přece jenom klima se otepluje a často ranní mrazíky končí už v dubnu. Během 19. i 20. století ale opravdu až do května v noci a ráno mrzlo. Navíc dříve mnohem více záleželo na efektivnosti zemědělství a pěstitelství, byla na tom postavena prosperita celé oblasti. Proto se tyto dny tradičně striktně dodržovaly.

Pankrác, Servác i Bonifác tak sice v kalendáři zůstávají spíš jen jako tradice dávných času, ale i dnes mají tyto dny své opodstatnění. I ve 21. století je duben a květen totiž často spojen s teplotnými výkyvy i do mrazivých teplot. Lidové pranostiky je ale třeba brát s rezervou, podle statistických údajů teplot je studenější jarní období ve střední Evropě spojeno spíše s koncem dubna, statisticky vychází jako nejstudenější jarní den 29. dubna. A během tří zmrzlých mužů bývá proti průměru spíš tepleji.

Ukázkovým příkladem ledových mužů bylo jaro v letech 2001 a 2002, tenkrát v Evropě ranní minima padala až k - 3 °C. A i letos budou pravděpodobně patřit Pankrác, Servác i Bonifác ke spíše studenějším květnovým dnům.

 Pankrác, Servác a Bonifác (12. do 14. května 2021) zřejmě letos nepřinesou ranní mrazy, ale meteorologové předpovídají spíše oblačné počasí a déšť, což mnohé zahrádkáře a zemědělce potěší.

Kdy je Pankrác, Servác a Bonifác

(foto: Shutterstock)

 

Co dělat, když jsou tři zmrzlí již za námi

  • Dle pranostik a zahrádkářova roku je právě období první půlky května, tedy období tří zmrzlých mužů, ten přelomový čas, kdy se zima konečně loučí a začíná teplejší počasí. Je na čase se vrátit na zahrádku a začít s venkovním výsevem. Ranní mrazíky už snad nehrozí a začne se oteplovat. 
  • Pokud zahrádku nemáte, nevadí, můžete alespoň přesadit pokojové květiny a ty, co mají rády teplo a slunce, můžete směle přestěhovat na balkón.
  • Pokud ani pokojovým květinám nefandíte, využijte toto období alespoň pro lepší organizaci svého léta. Protože léto začíná už za měsíc. A za měsíc a půl začínají letní prázdniny.
  • Naplánujte si v práci dovolenou. V mnoha kancelářích je nutno letní dovolenou plánovat tak, aby neměli volno všichni naráz. A určitě platí, že kdo dřív přijde, ten dřív má volno. Proberte své letní plány s nadřízeným a naplánujte si dovolenou.
  • Zkontrolujte si cestovní pasy, své i dětí, a pokud vám končí platnost, nebo děti si přestávají být na fotkách podobné, tak zajděte vyřídit nové cestovní doklady. Právě teď se ještě na úřadech nedělají fronty a nebudete muset žádat o zrychlené vydání za příplatek, protože lhůta pro vydání pasu je 30 dní a to se do léta bez problémů stihne.
  • Pokud plánujete dovolenou autem, je také nejvyšší čas objednat se do servisu a nechat auto prohlédnout před dlouhou cestou, jestli mu něco nechybí, nebo nepřebývá.
  • Také si přečtěte: Jak přepravovat děti v autě a do kdy je nutné mít autosedačku
Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 69 krát