Jak volit s propadlým občanským průkazem?

30.09.2021 | , Finance.cz
Volby


8. a 9. října 2021 proběhnou volby do poslanecké sněmovny a vy máte propadlý občanský průkaz? Jaké máte možnosti, abyste mohli jít k volbám?

Nový zákon o občanských průkazech trochu znesnadnil volení s propalým občanským průkazem, ale stále se jedná o poměrně snadno řešitelnou věc. Jak tedy jít volit s propadlým občanským průkazem?

Zdroj: Depositphotos

Cestovní pas vám umožní volit i s propadlým občanským průkazem

Pravděpodobně nejjednoduší možností při propadnutí, ztrátě či krátkodobém zašantročení občanského průkazu, je jít volit s cestovním pasem, který je u voleb rovněž uznávám jako průkaz totožnosti. Nicméně u něj platí stejná podmínka jako u občanského průkazu, musí být platný.

Cestovní pas si můžete vyřídit ve standardní lhůtě do 30 dnů, což do voleb již bohužel nestihnete. Proto raději doporučujeme si raději vyřídit občanský průkaz ve zkrácené lhůtě.

Dále si jej můžete vyřídit ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dní na obecním úřadě s rozšířenou působností, nicméně za vydání pasu zaplatíte 3 000 Kč, resp. 1 000 Kč u občanů do 15 let.

Další možností je vyřízení si expresního cestovního pasu, tedy o vydání cestovního pasu do 24 hodin, na Ministerstvu vnitra v Praze na Pankráci. Nicméně počítejte s poplatkem ve výši 6 000 Kč u osob starších 15 let, u osob mladších 15 let je poplatek 2 000 Kč.

Nicméně vyřízení cestovního pasu je poměrně drahé a je stejně k němu potřeba občanský průkaz, tudíž pro vás i vaši peněženku bude výhodnější vyřízení si občanského průkazu, kde jsou lhůty stejné a poplatky se pohybují ve stokorunách.

Jaký máte čas na výměnu občanského průkazu, abyste stihli volby?

Jak uvádíme výše, volby do poslanecké sněmovny se konají 8. a 9. října 2021, tudíž obvyklé vyřízení bezplatného občanského průkazu do 30 dnů pravděpodobně nestihnete.

Jestliže tedy chcete stihnout volby, tak musí zažádat o vydání občanského průkazu ve zkrácené lhůtě a správnímu poplatku se tedy nevyhnete.

O občanský průkaz ve zkrácené lhůtě můžete žádat na obecním úřadu s rozšířenou působností, kde vám jej vydají do 5 pracovních dní. Abyste tedy mohli jít k volbám s tímto občanským průkazem, tak budete muset jít nejpozději žádat 1. října 2021

Správní poplatek za vyřízení občanského průkazu do 5 pracovních dnů činí 500 Kč u obecního úřadu s rozšířenou působností i Ministerstva vnitra.

Dále můžete žádat o občanský průkaz na obecním úřadu s rozšířenou působností či na Ministerstvu vnitra ČR a nový doklad si vyzvednout na Ministerstvu vnitra v Praze na Pankráci, kdy vám bude občanský průkaz vydán do 24 hodin.

Abyste tedy mohli jít k volbám s tímto občanským průkazem, tak budete muset jít žádat nejpozději v den voleb 8. října 2021 do 14:30. Doklad si pak budete moci vyzvednout na ministerstvu do pátečních 18:00.

Správní poplatek za vyřízení občanského průkazu do 24 hodin za 1 000 Kč na Ministerstvu vnitra

Můžete si jít na obecní úřad vyřídit dočasný občanský průkaz a s tím odvolit?

Nicméně novela o občanských průkazech z léta 2021 znemožňuje možnost dostat časově omezený doklad bez biometrických údajů ani potvrzení o změně údajů zapisovaných do průkazu.

Dočasný občanský průkaz tedy není možné vyřídit ani se jím u voleb identifikovat.

Kde můžete jít volit jen s občankou? Pouze v místě trvalého bydliště

S občanským průkazem můžete volit pouze v místě trvalého bydliště.

Pokud se chystáte na výlet či žijete mimo trvalé bydliště, tak si můžete jít vyřídit voličský průkaz.

Stačí k tomu platný občanský průkaz a můžete o něj žádat i online, jestliže máte elektronický podpis či datovou schránku. Následně si jej můžete vyzvednout na obci s rozšířenou působností.

Volební lístky si k volbám vezměte, nicméně pokud si je zapomenete, tak to nevadí, ve volební místnosti vám je na vyžádání vydají.

Přejeme šťastnou volbu.

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 4 krát

Články ze sekce: Volby