Nová občanka rychle a bez problémů

25.09.2017 | Lukáš Pololáník, Finance.cz
MAKRODATA A EU


Kam jít požádat o vydání nového občanského průkazu a kolik to stojí? Co všechno si s sebou musíte vzít a na co se připravit? Jak dlouho bude trvat vydání průkazu? V článku vám poradíme, jak vyřídit občanku hladce a bez zbytečných problémů.

Občanský průkaz je povinen mít občan České republiky, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky. Dnes se již standardně vydávají občanské průkazy se strojově čitelnými údaji. Jejich platnost je u občanů mladších 15 let pětiletá, pokud jste starší 15 let, vydává se občanka na 10 let a u občanů starších 70 let se občanka vydává na 35 let. Můžete si zvolit, zda požádáte o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem, nebo bez čipu. Do čipu lze nahrát elektronický podpis. Ve výjimečných případech se vydávají také občanské průkazy bez strojově čitelných údajů, více informací k nim naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Kde požádat o občanku?

Zažádat o vydání občanského průkazu lze u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v hlavním městě Praze u kteréhokoliv úřadu městské části Prahy 1 až 22. Od 1. ledna 2016 totiž došlo ke zrušení místní příslušnosti podle trvalého pobytu občana. Občanku si následně vyzvednete u obecního úřadu, u kterého byla podána žádost o jeho vydání. Občanský průkaz se strojově čitelnými údaji lze za správní poplatek převzít i u jiného obecního úřadu obce s rozšířenou působností, který uvedete v žádosti. Při převzetí občanského průkazu si navíc zvolíte bezpečnostní osobní kód, který slouží k autentizaci při elektronické identifikaci držitele občanského průkazu při komunikaci s informačními systémy veřejné správy. Občanka se vyhotoví do 30 dnů ode dne podání žádosti u obecního úřadu obce s rozšířenou působností.

Jaké doklady je třeba předložit?

V prvé řadě je nutné zdůraznit, že se již nepodává vyplněná žádost na úředním tiskopisu, protože žádost se všemi potřebnými údaji vytiskne úředník a občan potvrdí podpisem jejich správnost a úplnost (toto neplatí občanského průkazu bez strojově čitelných údajů). Není také nutné pořizovat si průkazové fotky. Během žádosti si vás přímo na úřadě vyfotí úředník. K vydání prvního občanského průkazu  se předkládá rodný list, popř. doklad o státním občanství, vzniknou-li důvodné pochybnosti o tomto údaji. Pokud vyřizujete novou občanku před koncem platnosti té stávající, předkládá se dosavadní občanský průkaz, doklad o změně nebo doklad potvrzující nový údaj (např. potvrzení o změně místa trvalého pobytu, diplom). Doporučuje se požádat o průkaz 30 dnů před skončením platnosti dosavadního občanského průkazu. Pokud bude občanský průkaz při podání žádosti již neplatný, nelze jím prokazovat zapsané údaje a bude vyžadován rodný list, popř. další doklady. Tím se dostáváme k další situaci, kdy žádáte o nový průkaz z důvodu ztráty. V případě, že nemůžete předložit dosavadní občanský průkaz, musíte prokázat totožnost a předložit potvrzení o občanském průkazu vydané při ohlášení ztráty, odcizení nebo zničení dosavadního občanského průkazu.

Kolik stojí nová občanka?

Správní poplatek za vydání průkazu se neplatí při prvním vydání nebo u vydání z důvodu uplynutí doby platnosti staré občanky. Neplatí se rovněž v případě, že je průkaz vydáván z důvodu změny zapsaných údajů. Ovšem za vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem zaplatíte 500 Kč. Tento správní poplatek se vybírá vždy bez ohledu na věk občana a důvod vydání průkazu. Dále si připravte 200 Kč při vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji z důvodu zápisu titulu nebo vědecké hodnosti anebo jeho vydání z jiného osobního důvodu v době delší než půl roku před uplynutím platnosti dosavadního občanského průkazu.

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 31 krát 5 0.5

Články ze sekce: MAKRODATA A EUPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.