6 otázek a odpovědí: co dělat, když jsem ztratil občanský průkaz

12.08.2020 | , Finance.cz
Spotřebitel


Pokud jste ztratili občanský průkaz, tak nejdůležitější je rychle ho nahlásit do databáze neplatných dokladů. A hned potom si zažádejte o nový. Jaký je přesný postup a co všechno si připravit pro běhání po úřadech?

Ztráta peněženky není nikdy příjemná záležitost. A jestli spolu s penězi ztratíte i osobní doklady, tak kromě finanční ztráty vás bude čekat i obíhání po úřadech a vyřizování nových dokladů. Občanský průkaz, řidičák nebo platební kartu, to všechno budete potřebovat nově vyřídit na úřadech, zablokovat staré, zažádat o nové. Jaký je přesný postup v případě, že ztratíte občanský průkaz?

Jak zabráním zneužití?

Pokud ztratíte občanský průkaz, tak nejdůležitější je zabránit jakémukoliv zneužití. Odcizení a ztrátu byste tak měli urychleně oznámit na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností (nemusíte na úřad vašeho trvalého bydliště). Nahlásit ztrátu občanky můžete i na matričním úřadu, v případě krádeže se můžete obrátit i na Policii České republiky. Rozhodně ale nahlaste ztrátu a odcizení občanského průkazu hlavně na úřadu. Jeho povinností je totiž vložit doklad do databáze neplatných dokladů, takže průkaz nebude moci nikdo zneužít. Nahlášení a zneplatnění dokladu si poté můžete ověřit na stránkách ministerstva vnitra. Pokud už máte novou eObčanku, tak při nahlášení ztráty rovnou zablokujte i její online přístupy.

Do kdy musím chybějící občanský průkaz nahlásit?

Nahlášení chybějících osobních dokladů rozhodně neodkládejte. Především pokud jste ztratili občanský průkaz. Je totiž velmi snadné ho zneužít. S vaším občanským průkazem si může kdokoliv vzít půjčku, objednat zboží na splátky, může jezdit na černo a neplatit pokuty, zneužít může i vaše rodné číslo a zařídit si například nové doklady na základě vašeho občanského průkazu. Následky ztraceného občanského průkazu nemusí být navíc viditelné na první pohled a můžou vás dostihnout až za pár let, až vám na dveře zazvoní exekutor.

 • Takže do kdy chybějící doklady nahlásit? Okamžitě!

Můžu používat ztracenou občanku, kterou nakonec doma najdu?

Pokud byste takto ztracený a nahlášený občanský průkaz nakonec přece jen našli doma třeba zapadlý pod gaučem, tak už ho nepoužívejte. Občanský průkaz je nahlášením neplatný a jeho použitím se dopouštíte přestupku a můžete dostat pokutu. Nalezený občanský průkaz odevzdejte na nejbližším úřadě obce s rozšířenou působnotí, případně znehodnoťte a vyhoďte.

 • Když najdete ztracenou občanku, už ji nepoužívejte.

Co dělat, když ztratím občanku

Zdroj: Shutterstock

 

Až ztratím občanský průkaz: kde zažádám o nový a jaké doklady potřebuji?

Krom toho, že zamezíte zneužití ztraceného průkazu, tak je třeba si zařídit i novou občanku. O tu si zažádáte na jakémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností, nemusíte žádat v místě svého trvalého pobytu. Při zneplatnění ztraceného občanského průkazu máte povinnost o nový požádat do 15 pracovních dnů, novou občanku dostanete dle oficální lhůty za 30 dní, často ale bývá hotová už za dva týdny.

Při vyřizování žádosti si připravte:

 • doklad totožnosti (cestovní pas, rodný list, řidičský průkaz),
 • potvrzení o občanském průkazu, které dostanete při hlášení ztráty/krádeže OP,
 • 100 korun na poplatek,
 • úsměv na fotku (fotky se fotí na úřadě, pokud máte v databázi aktuální nejdéle 1 rok starou fotku, tak se už fotit nemusíte).
 • Nově vám bude vystaven už pouze občanský průkaz s čipem - tzv. eObčanka.

Co když jsem ztratil občanku a opravdu ji potřebuji?

Pokud občanský průkaz potřebujete, tak můžete zažádat o provizorní doklad. Bude bez strojově čitelných údajů a s dobou platnosti pouze 1 měsíc. Žádost o provizorní doklad musíte podat zároveň s žádostí o občanský průkaz. Tento doklad od 1. července 2018 vydávají úřady pouze pro účast ve volbách. Zažádat o občanský průkaz můžete také ve zrychlené lhůtě, 5 dnů (za 500 Kč) a 24 hodin (za 1000 Kč). Za toto zrychlené vydání zaplatíte zvýšený poplatek a stejně jako u cestovních pasů si nový expresní doklad musíte vyzvednout v Praze na Ministerstvu vnitra.

A pro jeho vydání si připravte:

 • doklad totožnosti (cestovní pas, rodný list, řidičský průkaz),
 • potvrzení o občanském průkazu, které dostanete při hlášení ztráty/krádeže OP,
 • vyplněný tiskopis,
 • dvě fotografie o rozměru 35mm x 45 mm, které splňují požadavky a 100 korun na poplatek pro případ provizorního dokladu do voleb,
 • nebo 500 Kč pro občanku do 5 pracovních dnů,
 • nebo 1000 Kč pro občanku do 24 hodin.

Už zase jsem ztratil občanský průkaz...

Pokud osobní doklady ztrácíte častěji, než je úplně běžné, tak bohužel budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Při opakované ztrátě občanského průkazu vám totiž úředník může udělit pokutu až deset tisíc korun. Vaší povinností je totiž občanský průkaz chránit před poškozením, ztrátou a zneužitím, porušení této povinnosti je klasifikováno jako přestupek. Stejně vysokou pokutu můžete dostat, pokud neprodleně neoznámíte jeho ztrátu nebo zničení.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 67 krát

Články ze sekce: Spotřebitel