Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout

19.07.2018 | , Finance.cz
Spotřebitel


Nově si můžete cestovní pas nebo občanku vyzvednout rovnou čerstvé na Ministerstvu vnitra v Praze. Víte, kde ministerstvo je, a kdy a za jakých podmínek si nový doklad vyzvednout?

Od začátku července vstoupila v platnost novela zákona o občanských průkazech a cestovních dokladech. Ta upravila lhůty pro vydávání osobních dokladů, přidala možnost tzv. expresního vydání do 24 hodin. Také upravila jednotlivé poplatky za vydání dokladů a nově přibyla možnost vyzvednout si doklad vydaný ve zrychlené lhůtě v Praze na Ministerstvu vnitra. Jaké jsou podmínky pro to, abyste si mohli doklad vyzvednout na ministerstvu? Víte, kde a kdy si můžete nový pas vyzvednout?

Kde najdu Ministerstvo vnitra

Budovu ministerstva najdete na Praze 4, Na Pankráci.  Přesná adresa je následující:

Na Pankráci 72, Praha 4 (metro C - stanice „Pražského povstání“)

Vyzvednutí dokladů na Ministerstvu vnitra

(mapa: maps.google.com)

Jak se tam dostat?

  • Metrem – Budova ministerstva je hned u stanice metra Pražského povstání na červené lince C. Pro mimopražské: na metro C se dostanete jak na Florenci, tak i na Hlavním nádraží.
  • Tramvají – Nejbližší zastávka tramvaje je Pražského povstání, hned před budovou ministerstva. V blízkosti je také zastávka Vozovna Pankrác u Vrchního soudu.
  • Autobusem MHD – Autobusové zastávky jsou také hned vedle budovy, tam najdete zastávku Pražské povstání.
  • Autem – Budova ministerstva je v těsné blízkosti ulice 5. května na magistrále, na Praze 4 začaly od července platit nové parkovací zóny, v bezprostřední blízkosti budovy ministerstva se nachází hlavně modré (rezidentní) a fialové (smíšené) úseky.

Parkovací zóny na Pankráci

  • S trochou štěstí můžete zaparkovat  v modré zóně i jako nerezident na maximálně 3 hodiny a jednorázové parkovné činí 40 Kč za hodinu, platí se prostřednictvím mobilního telefonu nebo internetu.
  • Ve fialové zóně můžete jako nerezident zaparkovat až na 24 hodin, platit můžete mobilem, na internetu i v parkovacích automatech, cena by měla být od 10 – 30 Kč za hodinu parkování.
  • Mapa parkovacích zón
  • Pokud nebudete mít štěstí v ulicích, tak ve vzdálenosti zhruba 700 metrů se nachází OC Arkády Pankác, kde najdete nadzemní parkoviště, vjezd z ulice Hvězdova. Dvě hodiny parkování denně jsou zdarma, poté 40 Kč za hodinu. Parkoviště je vybaveno i stanovišti na dobíjení elektromobilů.
  • Vše o parkování v OC Pankrác

Kdy mají otevřeno - vydávání dokladů na Ministerstvu vnitra

I když se jedná o expresní vydání dokladu a nejspíš na jeho vydání extra spěcháte, tak nepočítejte s tím, že by bylo možné si doklad vyzvednout například během víkendu. Pracoviště Ministerstva vnitra na vydávání občanských průkazů a cestovních dokladů ve zkrácených lhůtách má klasické otevírací hodiny, které budete muset dodržet. Kancelář je tak otevřena:

Pondělí: 8.00 – 17.00 hod.

Úterý: 8.00 – 16.00 hod.

Středa: 8.00 – 17.00 hod.

Čtvrtek: 8.00 – 16.00 hod.

Pátek: 8.00 – 15.00 hod.

Které doklady si můžete na ministerstvu vyzvednout?

Pokud na doklady nespěcháte, tak stále platí, že o jejich vydání musíte zažádat na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností (v Praze u úřadů městských částí), o doklady vydávané ve lhůtě 30 dnů nelze žádat na Ministerstvu vnitra. Stejně tak si po uplynutí doby musíte doklady vyzvednout opět na obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Kam pro pas a za kolik?

O doklady a občanské průkazy vydávané do 5 pracovních dnů můžete požádat buďto na obecním úřadu, nebo v kanceláři ministerstva. Spíše bychom doporučovali žádat na obecních úřadech, bude tam nejspíše menší čekací lhůta. Tento doklad, vydávaný do 5 dnů, si můžete vyzvednout opět na úřadu obce, nebo ho můžete vyzvednout na Ministerstvu vnitra.

Pokud potřebujete občanku a cestovní pas opravdu do druhého dne, tak zažádat můžete buďto na obecním úřadu obce s rozšířenou působností nebo na Ministerstvu vnitra. V tomto případě, tedy při vydání do 24 hodin, navíc platí, že hotový cestovní pas nebo občanku si musíte vyzvednout pouze v kanceláři Ministerstva vnitra Na Pankráci.

Nezapomeňte také, že pokud si doklady vyzvedáváte na ministerstvu, tak budete platit odpovídající část správního poplatku. Jak se platí poplatky za vydávání dokladů?

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 4 krátPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.