Krátce o autorovi Hana Bartušková

Psala pro finance.cz od konce roku 2016 do poloviny roku 2019. Vystudovala mezinárodní obchod a politologii, má doktorát z evropských studií.

Články uživatele Hana Bartušková

Zaslouží si recese milionovou podporu od státu?

1. 6. 2019

Sejroška a její hnutí ANO, vytrollíme europarlament uspělo před týdnem ve volbách a získalo přes jeden a půl procenta hlasů. Díky tomu mají nárok na příspěvek ze státní pokladny. 

Kdo a kolik vydělá na eurovolbách - odhad státních příspěvků na volební náklady

20. 5. 2019

Tento týden jdeme k volbám, tentokrát budeme volit zástupce do Evropského parlamentu. Předvolební kampaň je v plném proudu. A víte, že na tuto předvolební kampaň vybraným stranám stát přispívá i z vašich daní?

Proč mít (a proč nemít) Evropskou unii

15. 5. 2019

Volby do Evropského parlamentu jsou tady už za chvíli. Při té příležitosti si pojďme zopakovat, k čemu nám ta Evropská unie je vlastně dobrá a k čemu ani tak moc dobrá není.

Co dělají evropští poslanci a který z českých poslanců byl nejpracovitější?

14. 5. 2019

Volební období europoslanců se nachýlilo ke konci a už příští týden půjdeme k letošním volbám do Evropského parlamentu. Podívejte se, co všechno stihli za pět let čeští europoslanci.

Je levné cestování, cestovní blogy a sociální sítě jen novou formu kolonialismu?

11. 5. 2019

Zatímco travel blogy na cestování vydělávají a prodávají své fotky na produkt placement, tak na země třetího světa jako takové se znovu zapomíná. A slouží jen jako zdroj zážitků, fotek a cestovatelských videí.

8 důvodů, proč volit do Evropského parlamentu

3. 5. 2019

K volbám do Evropského parlamentu půjdeme už v druhé polovině května, tedy za pár týdnů. Chystáte se volit, nebo zůstanete doma? A jsou vůbec důvody, proč k těmto volbám jít? 

Euromýty aneb jak moc nám škodí Evropský parlament

17. 4. 2019

Evropská unie může pravděpodobně za všechno špatné, co se nám děje. Alespoň tak to vidí euromýty, zaručené pravdy a polopravdy o legislativě přijímavé v Evropském parlamentu.

Zuzana Čaputová: Co čekat od nové slovenské prezidentky?

4. 4. 2019

O víkendu si na Slovensku během druhého kola zvolili nového prezidenta, tedy prezidentku. Zuzana Čaputová je první slovenskou prezidentkou, z neznámé aktivistiky se stala mediální hvězdou a senzací prezidentských voleb. Její volební období začíná v polovině června, kdy nahradí Andreje Kisku. Zuzana Čaputová je vnímána jako pozitivní změna na slovenské politické scéně a čekají se od ní velké věci. Oprávněně?

Co můžeme čekat od kryptoměn v příštím roce?

7. 12. 2018

Bitcoin letos nějak klesá, což moc investorů nepotěšilo. Čekají na další růst, dočkají se ho v dohledné době? 

Jsou kryptoměny budoucností peněz?

9. 11. 2018

Bitcoin se v plné síle představil světu zhruba před rokem, i když existuje mnohem déle. Od té doby se o tom stále spekuluje, uvažuje se o vývoji jeho ceny a základní otázkou je: Je bitcoin budoucností peněz a změní peníze tak, jak je vnímáme dnes?

Platíte víc za vlak kvůli slevě pro studenty a důchodce?

21. 9. 2018

Od září platí na vlaky a autobusy 75% sleva pro vybrané skupiny. A jako důsledek České dráhy zrušily nabídku včasných jízdenek. Takže je možné, že za vlak zaplatíte nyní víc. 

Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát

31. 7. 2018

32 °C. Horko, dusno, bouřky. Asi to nebude příjemné sedět celý den v kanceláři. Co ale můžete proti horku v kanceláři udělat?

3 teorie a investiční strategie, kdy nakoupit bitcoin

7. 6. 2018

Investice do bitcoinu a dalších kryptoměn je silně riziková, volatilní a dost zisková investice. Potenciálně. A nebo taky ne, nebo taky na tom můžete prodělat poslední kalhoty. A proto si při investicích na kryptotrzích dejte pozor.

Bitcoin jako blockchain: investujte, technologická změna se blíží

14. 4. 2018

Bitcoin se v loňském roce stal bez pochyb součástí mezinárodního finančního systému a kryptoměny jako takové vstoupily do mnoha investičních portfólií. Odborníci se shodují v tom, že bitcoin a další kryptoměny jsou velmi rizikové investice, které se můžou vyplatit stonásobně, ale také na nich můžete velmi prodělat. Proto také se doporučuje do bitcoinu investovat pouze tolik peněz, kolik si můžete dovolit kdykoliv ztratit. Jak je na tom ale blockchain jako takový?

Olympijské hry: peníze až na prvním místě

9. 2. 2018

Zimní olympijské hry začínají právě dnes. Tentokrát se konají v jihokorejském Pchjongčchangu. Jak to všechno dopadne a kolik si odvezeme medailí, tak to ještě není jisté. Ale můžeme se podívat na to, kolik tak zhruba stojí pořádání olympijských her a jestli se to vůbec zaplatí a vyplatí.

Kdo vyhraje prezidentské volby: Zeman vs. Drahoš?

22. 1. 2018

Křišťálovou kouli tedy nemáme, ale pojďme si zkusit probrat šance jednotlivých kandidátů a pojďme se podívat na jejich slabiny a silné stránky, které v tuto chvíli pár dní před otevřením volebních místností a druhým kolem prezidentských voleb mají.

Jak dlouho ještě cena bitcoinu poroste?

9. 12. 2017

Bitcoin v posledních měsících trhá rekordy. A stal se tak jednou z nejlepších investic. Pokud jste před pár lety nakoupili pár bitcoinů, tak jste na tom ale sakra vydělali. Krom toho dochází i k výraznému rozvoji v celkovém prostoru kryptoměn, vznikají nejen odnože bitcoinu, jako je bitcoin cash, ale také další kryptoměny, například monero, litecoin nebo ethereum.

Přímá volba prezidenta ČR

24. 11. 2017

Už za méně než dva měsíce nás čekají prezidentské volby. Milošovi Zemanovi vyprší na jaře volební období a je na čase najít jeho nástupce. Pojďme si zrekapitulovat, jak se vlastně hlava státu v České republice volí, kdo může kandidovat a kdy nás čekají volby.

35 tisíc za měsíc nebo 100 tisíc jednorázově! Kolik před volbami slibují?

12. 10. 2017

Už příští týden nás čekají volby do Poslanecké sněmovny a politické strany finišují se svými nabídkami a důvody, proč volit toho a toho. Některé programy jsou spíš nejasné a postavené na všeobecných prohlášeních. Ale jsou i strany, které přímo slibují, že váš rozpočet se zlepší o tolik a tolik. Kdo toho slibuje nejvíc?

Kdo zruší po volbách EET?

6. 10. 2017

EET je jedna z nejvíce viditelných částí vládního programu, kterou se povedlo od posledních voleb prosadit. A také patří mezi nejkontroverznější, podnikatelé poukazují především na náročnost a zbytečnost systému, zatímco politici si pochvalují zlepšení výběru daní a zvýšení příjmu do státního rozpočtu. Možná to má ale EET už brzo nahnuté. Jak dopadne po volbách?

Finance se mění, užitečné ale vždycky zůstanou

29. 9. 2017

Pozorný čtenář to určitě zaznamenal. Po dlouhé době se mění grafická podoba finance.cz. Pracujeme na tom už od začátku roku a konečně jsme se dočkali. Nový vzhled si zasloužily nejen obyčejné finance.cz, ale i jejich mobilní verze. Výsledný design je přehlednější, čistější a doufáme, že finance.cz posune zase o kousek dál. A to všechno v responzivní variantě pro jakékoliv vaše zařízení.

Prázdniny a dovolené skončily, kdy bude další volno?

12. 9. 2017

V září, v říjnu i v listopadu nás čekají státní svátky. V září bude volno ve čtvrtek, v říjnu svátek bohužel připadá na sobotu, v listopadu budeme mít jeden volný pátek. Těšíte se na podzimní prodloužené víkendy? A kolik dní budeme mít volno na letošní Vánoce?

8. září aneb Den finanční gramotnosti: otestujte si tu svou

8. 9. 2017

Finanční gramotnost je důležitou součástí našeho běžného života. Aneb vždycky se vyplatí, když se dokážete správně orientovat v nabídce bankovních produktů a dokážete efektivně spravovat své osobní finance. Jste finančně gramotní? Otestujte se!

Kolik jste letos utratili na dovolené? Bylo to víc, nebo míň než průměrný Čech?

1. 9. 2017

https://www.finance.sk/182201-voda-jedlo-cigareta-a-telefon-za-volantom/Asi víte, kolik jste letos utratili na dovolené. Jak jsou na tom ale Češi jako národ a byla zrovna vaše dovolená dražší nebo levnější než průměrná česká dovolená.

Najděte si novou práci do září

19. 8. 2017

Je polovina srpna a za chvíli začíná opět školní rok. Pro absolventy i poslední prázdniny končí a je na čase si hledat první práci. Když budete dobře připraveni a budete mít jen trošičku štěstí, tak možná tu novou práci najdete i dřív, než začne prvního září škola.

Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?

18. 8. 2017

Analytici se shodují, že letos nás čeká rekordní ekonomický růst a také rekordně nízká míra nezaměstnanosti. Ta se teď v srpnu pohybuje kolem přirozené míry nezaměstnanosti.

4 otázky, které vám pomůžou zlepšit vaše finance po dovolené

10. 8. 2017

Hroutí se vám po dovolené vaše osobní finanční bilance a trošku jste se utopili v dovolenkových výdajích? Zkuste si odpovědět 4 jednoduché otázky a zlepšete si rodinný rozpočet.

Brexit dopadne hůř, než všichni čekají

7. 8. 2017

Referendum o brexitu, tedy o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, proběhlo už minulý rok. A do dnešního dne vyjednavači zatím moc nepostoupili. Není se čemu divit, brexit je totiž velmi komplexní proces. Může to dopadnout happy endem?

Když se děti starají o rodiče aneb víte, kdo je zvláštní příjemce důchodu?

1. 8. 2017

Víte, jak sehnat pro své rodiče domov důchodců a co je to tzv. zvláštní příjemce důchodu? To všechno budete muset řešit v okamžiku, kdy vaši rodiče budou nemohoucí a nedokáží se již o sebe postarat. Seniorů přibývá a míst v domovech důchodců ubývá, tak se na to připravte.

Návod: 4 a více kroků, jak založit svůj vlastní stát

29. 7. 2017

Mít tak svůj vlastní stát. Není to sice úplně jednoduché, ale založit si vlastní stát je možné. Jaká je pravděpodobnost, že se vám to podaří?

Nejisté zaměstnání v Game of Thrones: když možná vyděláte 34 milionů za dva roky

14. 7. 2017

Když vám v posledních letech závratně roste plat, ale stále čekáte, že dostanete výpověď na hodinu, tak jste nejspíš jedním z herců seriálu Hra o trůny (Games of Thrones). Už tuto neděli (16. července) bude HBO vysílat premiérové díly nové řady. Kolik si za tuto a příští sezónu můžou vydělat herci v seriálu?

Odjeďte na dovolenou jako profík

13. 7. 2017

Odškrtáváte si rádi v seznamech splněné věci? Máme pro vás seznam, co budete potřebovat na dovolené a co zkontrolovat ještě před odjezdem.

Mateřská vs. rodičovská: 6 důležitých rozdílů

7. 7. 2017

Liší se v něčem mateřská a rodičovská sociální dávka? Však obojí znamená, že jste doma s malým dítětem. Ano liší. Shrnuli jsme nejdůležitější rozdíly mezi peněžitou pomocí v mateřství a rodičovským příspěvkem. Aneb není dávka jako dávka.

6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené

28. 6. 2017

Pas, letenky a peněženku. Sbalilas to, mámo? Eura máš? Vezmi toho co nejvíc, aby bylo na zmrzlinu a na pivo k obědu. 

Navrhovaný rozpočet pro 2018: stát přerozdělí nejvíce za posledních 8 let

14. 6. 2017

Dnes vláda jedná o rozpočtu na příští rok. Co si o navrhovaném rozpočtu myslí Ing. Štěpán Křeček, MBA z Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty? Daňová kvóta bude nejvyšší za posledních 8 let

Velký dovolenkový speciál: kterou platební kartu si vzít s sebou?

23. 5. 2017

Doby, kdy jsme si na dovolenou vozili nejlépe hotovost v eurech nebo dolarech jsou už pryč. Hotovost se tedy hodí vždycky, ale většinou máme s sebou na dovolenou přibalenou i platební kartu. Pro platbu v obchodech i pro výběr z bankomatů v domácí měně. Mezi celosvětově nejrozšířenější platební karty patří Visa a MasterCard. Která se na cestování hodí více?

Když ztratíte telefon, ztratíte i kousek sebe. Jak zachránit své sociální sítě?

22. 5. 2017

Ztracený a ukradený telefon nikdy není příjemná záležitost. Nejen, že přijdete o telefon, ale v dnešní době chytrých telefonů ztratíte i spoustu dat, vzpomínek a přístupy na sociální sítě. Naštěstí je jednoduché předejít zneužití.

Do důchodu brzy? Co takhle ve 30 letech?

15. 5. 2017

V českém systému je nejobvyklejší odejít do důchodu v šedesáti a ještě později. Celý život pracujeme, odvádíme sociální i zdravotní, aby nám pak český stát vyměřil státní starobní důchod, který nejspíš nebude tak vysoký, jak čekáme. Jde to ale i jinak. Jak vám zní, že byste do důchodu šli už ve 30 letech?

Velký dovolenkový speciál: kolik stojí dálniční známky v Evropě?

10. 5. 2017

Víte, kolik stojí dálniční známky v zemích Evropy? Kolik zaplatíte za dálniční známku v Rakousku nebo Slovinsku a kde jsou placené úseky na silnicích v Polsku? Kolik zaplatíte na dálničních poplatcích při cestě autem do Chorvatska? Je v Německu dálnice opravdu zdarma? Přečtěte si článek a připravte si poplatky pro vaše prázdninové cesty po Evropě.

Jak se proinvestovat ke svému prvnímu milionu za deset, dvacet nebo třicet let

28. 4. 2017

Chcete být milionářem? Archimédes kdysi prohlásil: "Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já pohnu celou Zemí." Pokud jde o investice, tak můžeme zase směle prohlásit: "Dejte mi dostatečně dlouhé období a našetřím miliony s minimálními vklady." Věděli jste, že můžete být jednou milionář, i když si šetříte jen dvě stovky měsíčně?

Velký dovolenkový přehled: jaké doklady budete potřebovat

25. 4. 2017

Díky Evropské unii a Schengenskému prostoru je cestování po Evropě mnohem jednodušší. A cestovní pas už není nezbytností, do okolních zemí cestujeme většinou jen na občanský průkaz. Do některých oblíbených dovolenkových destinací ovšem budete potřebovat nejen cestovní pas, ale často i vízum. Jinde vás zase můžou překvapit hraniční kontroly. Víte, s jakými doklady pojedete letos na dovolenou?

6 věcí, které je dobré vědět o přijímačkách na VŠ a Scio testech

21. 4. 2017

Pokud se letos hlásíte na vysokou školu jako čerstvý maturant, tak dobrou zprávou pro vás je, že jako maturant máte vyšší pravděpodobnost při přijetí než ostatní uchazeči. Po maturitě máte všechny znalosti čerstvě v hlavě a ještě jste je nestačili zapomenout. Každý rok také o něco málo stoupá pravděpodobnost, že budete na vysokou školu přijati, ubývá totiž počet uchazečů, zatímco kapacita škol často roste. To ale neznamená, že se nemusíte na přijímací zkoušky vůbec připravovat. A víte, jak to vůbec na takových přijímačkách chodí?

13 faktů, které vám řeknou vše o intervencích ČNB

18. 4. 2017

V dubnu Česká národní banka ukončila po téměř 4 letech intervenční režim české koruny. Pojďme si shrnout vše, co bychom si měli o intervencích za slabou korunu pamatovat.

Jak a kdy zaplatit daň z nemovitosti v roce 2017?

13. 4. 2017

Jedinou daní, která se platí předem, je daň z nemovitosti. Termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitosti je tradičně posledního ledna, ale termín pro zaplacení daně je až v květnu (a listopadu). Takže už za měsíc a půl. Víte, jak můžete letos zaplatit daň z nemovitosti?

5 nejčastějších chyb, které děláte jako investor

5. 4. 2017

Chyby při investování peněz udělá někdy každý. Místo zhodnocení investic se tak můžete dočkat malých výnosů, nebo dokonce ztráty. Jsou ale určité chyby, kterých se většinou dopouští začátečníci v investování a kterým je jednoduché se vyhnout. Tak co, umíte investovat své peníze bez chyb?

4 věci, na které pamatujte po podání daňového přiznání

30. 3. 2017

Daňové přiznání jste odevzdali a už to máte letos za sebou. Nezapomeňte ale na to, že s daňovým přiznáním jsou spojené i další povinnosti. Máte splněno opravdu všechno?

Ekonomický růst v ČR: 2,8 % letos a jak to bude dál?

27. 3. 2017

Česká republika v minulém roce rostla zhruba o 2,3 %. Jak dlouho nám ještě takový ekonomický růst vydrží? Předpovědi jsou optimistické, tento rok by měl být ekonomický růst ještě o kousek vyšší. Pokud ovšem česká ekonomika nenarazí na některý ze svých limitů.

Jaký jste investor podle své krevní skupiny?

22. 3. 2017

Věděli jste, že krevní skupiny jsou různě geograficky rozšířené a že s každou krevní skupinou jsou spojené jiné charakterové vlastnosti? Pokud znáte svou krevní skupinu, tak vám povíme, jaký jste investor.

13 let v Evropské unii: Česko vs. Slovensko

17. 3. 2017

Česká republika i Slovensko jsou už spolu v Evropské unii skoro 13 let. Nešťastnou třináctku šťastně v EU oslavíme společně už v květnu. Tak si to pojďme trošku zrekapitulovat, jak jsme si vedli, jak jsme vyrostli a jak se máme navzájem rádi.

Když máte nečekané výdaje: kde a jak si půjčit?

15. 3. 2017

Nečekané výdaje můžou být různé. Rozbité auto, nedoplatek za elektřinu nebo neplánovaný výlet. Proto je vhodné mít naspořenou nějakou tu rezervu, která by takové nečekané výdaje pokryla. Pokud rezervu nemáte, můžete si půjčit. Různé půjčky jsou dneska už dostupné pro každého, stačí si jenom vybrat řešení, které bude vyhovovat právě vám.