Co vám nově proplatí zdravotní pojišťovny?

3. 1. 2024 17:13 | , Finance.cz
Spotřebitel

Rok 2024 přinesl nové příspěvky od zdravotních pojišťoven. Jaké to jsou? Podívejte se na přehled příspěvků na prevenci od zdravotních pojišťoven.

Zdravotní pojišťovny si připravily pro své klienty nové příspěvky na podporu zdraví. Jedná se o proplácené, nenárokové bonusy, o které si musí pojištěnci žádat sami a zpravidla jej mohou čerpat pouze jedenkrát ročně.

Vyplácení je jednorázové po předložení faktury nebo účtenky. O bonus lze většinou žádat do 3 měsíců od data vystavení platebního dokladu.

Žádat o příspěvek od zdravotní pojišťovny lze přes bankovní identitu

Žádat o proplacení příspěvku na podporu zdraví můžete zdravotní pojišťovnu snadno.

Od 1. ledna 2024 můžete u všech zdravotních pojišťoven žádat skrze vaši bankovní identitu, tedy podobně jako se většinou přihlašujete do elektronického bankovnictví.

Touto cestou lze komunikovat se zdravotní pojišťovnou, ale můžete ji i tímto způsobem dvakrát do roka změnit.

Bankovní identita slouží ke spolehlivému ověření totožnosti, takže ji využívají i různé státní instituce. Při online komunikaci se ZP si proto klient nemusí vymýšlet žádná uživatelská jména ani hesla. Vše zvládne prostřednictvím právě bankovní identity. Ta je, logicky, dostupná ale jen lidem, kteří používají elektronické bankovnictví.

Nové příspěvky od zdravotních pojišťoven - očkování proti oparu, i genetické testy před otěhotněním

Server Vitalia přináší přehled všech příspěvků od zdravotních pojišťoven na rok 2024.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí nově příspěvek ve výši 4000 Kč na genetický test před otěhotněním. Budoucí matka se díky němu dozví, zda není přenašečkou některé z genetických odchylek v počtu či struktuře chromozomů. Tyto změny se u matky nemusí projevit, mohou ale vést k závažným vrozeným onemocněním u jejího dítěte.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nabízí příspěvek ve výši 1500 Kč na odlehčené (tj. plastové) sádry a karbonové fixace zlomenin pro děti a dospívající do 18 let.

Novinkou na českém trhu vakcín jsou vakcíny proti RS viru a pásovému oparu. Některé pojišťovny na to zareagovaly speciálními příspěvky na toto očkování, které jsou určeny dospělým a seniorům. Příspěvek na očkování proti RSV má nově Oborová ZP a VZP, proti pásovému oparu VZP a ZP Škoda.

Která zdravotní pojišťovna vám pomůže zhubnout?

Zdravotní pojišťovny se snaží vyvinout tlak na to, aby se předcházelo obezitě a rovněž, aby byla obezita léčena.

Oborová ZP (OZP) v testovacím režimu letos zkouší pilotně program Stop obezitě, v rámci něhož vybraným pojištěncům OZP uhradí několik konzultací s nutričním specialistou, a to i ty online. Nicméně pro server Vitalia.cz uvedl mluvčí OZP František Tlapák, že kapacita pilotní fáze programu Stop obezitě je již vyčerpána. Pojišťovna ovšem nevylučuje, že ještě letos program poupraví tak, aby se dostalo i na další klienty.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra má nový Program podpory prevence obezity, v němž může každý klient, který splní podmínky, čerpat ročně až 4000 Kč.

Nadále pokračují příspěvky na prevenci a screening

Nadále zdravotní pojišťovny proplácejí některé příspěvky na preventivní prohlídky či screening.

Dále rovněž platí, že některé příspěvky jsou pojišťovnami poskytovány pouze za podmínky účasti na preventivních prohlídkách a screeningových programech (rakovina prsu, děložního hrdla, tlustého střeva a brzy i prostaty). Jejich absolvování kvůli čerpání příspěvků netřeba dokládat, pojišťovna prohlídky vidí, protože je proplácejí.

Tip: Kdo vás ošetří nebo napíše recept, když má váš lékař dovolenou?

Kompletní přehled proplácených procedur najdete na stránkách vaší zdravotní pojišťovny či na serveru Vitalia.cz

Zdroj: Shutterstock

Články ze sekce: Spotřebitel