Jednodenní dálniční známka bude stát 200 Kč, značka EL už jízdu zdarma nezaručí

12. 5. 2023 12:09 | , Finance.cz
Spotřebitel

Součástí vládního balíčku opatření ke zlepšení státního rozpočtu je na příjmové straně také přehodnocení cen dálničních známek. Ta roční po letech skokově zdraží, zavedena bude také známka jednodenní. Kolik budou stát? 

Jak jsme vás informovali už v přehledu zásadních změn, roční dálniční známka má od 1. března 2024 stát 2300 korun, o osm set více než dosud. Stát ke zdražení přistupuje s tím, že nově také uplatní inflační doložku. Známky by tak měly zdražovat pravidelně. Jak si dálniční známku pořídit, se dočtete v tomto článku

Ministerstvo dopravy nyní odhalilo také další změny. Například 30denní dálniční známka zlevní o desetikorunu na 430 Kč. Ještě výrazněji pak sníží cenu desetidenního povolení k vjezdu na dálnice, místo 310 Kč bude stát 270 Kč. Základní cenu novinky, jednodenní dálniční známky, pak ministerstvo stanovilo na 200 Kč. 

Velká změna čeká majitele aut s alternativním pohonem. Snížené sazby pro vozidla na zemní plyn nebo biometan budou 1150 Kč/rok, 210 Kč/30 dnů, 130 Kč/10 dnů a 100 Kč/den. Platit za používání dálničních známek začnou také hybridy s emisemi CO2 do 50 g/km. Roční poplatek je vyjde na 570 Kč, měsíční na 100 Kč, desetidenní na 60 Kč a denní na 50 Kč. 

Jak upozornili kolegové z webu Autobible.cz, právě hranice emisí CO2 50 g/km je aktuálně podmínkou pro získání ekologických značek začínajících písmeny EL, na které se vztahuje kromě jiných úlev také možnost jezdit po dálnicích zdarma. 

"Bezplatně tak bylo (a stále ještě je) možné jezdit po dálnicích i s velmi výkonnými hybridy, jako je například BMW XM, které v reálném provozu rozhodně nejsou vůbec ekologické. Dálnice zdarma budou už jen pro elektromobily," konstatuje web, na kterém se dozvíte i další podrobnosti nejen k českým dálničním známkám.  
 

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: Spotřebitel