Digitální občanka v mobilu od ledna 2024, na kterém úřadu ji využijete?

30. 11. 2023 14:00 | , Finance.cz
Spotřebitel

Od ledna 2024 se budete moci prokazovat digitálním občanským průkazem staženým u sebe v mobilním telefonu. Které úřady jej začnou přijímat? Na kterých úřadech se prokážete až v létě 2024?

Digitální občanský průkaz si lidé budou moci stáhnout do svých mobilů či jiných zařízení už od 15. ledna 2024, poslanecká sněmovna schválila novelu zákona umožňující zavedení eDokladů. Novela byla schválena již i Senátem ČR, a to na jeho poslední letošní schůzi 20. prosince 2023. Následně novelu musí ještě podepsat prezident Petr Pavel.

Jak bude fungovat digitální občanský průkaz?

Stáhnete si aplikaci, kterou si následně aktivujete přes Portál občana.

Jestliže ztratíte telefon, tak si digitální občanský průkaz deaktivujete na Portálu občana.

Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš uvedl, že eDoklady přináší lepší zabezpečení i kontrolu nad osobními údaji. Každý bude vědět, které údaje bude ověřovateli předávat. Bude možné zvolit, které údaje příjemce uvidí. Například při prokazování věku nemusí vidět adresu bydliště, dodal vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Na jakých úřadech budete moci digitální občanku v mobilu použít?

Od 15. ledna 2024 se půjde prokázat občanským průkazem pouze několika úřadech a postupně se budou jednotlivé instituce přiřazovat.

Nejdříve ji začnou přijímat tzv. Ústřední orgány státní správy, od léta 2024 se pak přidá policie, úřady práce či finanční úřady.

Od ledna 2025 se budete moci prokazovat na pobočkách České pošty i v rámci územních samospráv.

Budete se moci prokázat občankou v mobilu v bance či pojišťovně?

Digitální občanský průkaz budou mít povinnost přijímat i vybrané soukromé subjekty, například banky, pojišťovny, spořitelny či podobné instituce.

Jiné soukromé subjekty, kterým to novela vysloveně nenařizuje, budou moci ověřování totožnosti pomocí digitálního občanského průkazu také využívat, a to zcela dobrovolně.

Za projektem stojí Digitální a informační agentura, která projekt právě dokončuje a bude jej i spravovat. Ředitel Digitální a informační agentur Martin Mesršmíd zdůrazňuje, že užívání občanky v mobilu je nepovinné. „K čemu ultimátně směřujeme, je evropská digitální peněženka, která nám umožní držet digitální identitu nejen na úrovni základních údajů, ale všech atributů, které nás popisují jako komplexní bytost,“ dodal Mesršmíd.

Tip: Digitální občanský průkaz v mobilu se blíží aneb Jak budou fungovat české eDoklady

Zdroj: Shutterstock

Články ze sekce: Spotřebitel